fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Młodzi prawnicy mają mieć równą drogę do zawodu

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Stowarzyszenie Fair Play przygotowuje pakiet antykorporacyjny. Ruszyły właśnie prace nad zmianami kilkunastu ustaw
Celem noweli jest zagwarantowanie tak niskich cen usług prawniczych, aby każdego obywatela stać było na skorzystanie z nich. Stowarzyszenie, które skupia młodych prawników z całej Polski, chce reformować nie tylko zawody prawnicze, ale wszystkie inne tzw. regulowane.
– Zespoły już pracują nad nowymi przepisami. [b]Projekty będą gotowe w październiku[/b] – zapowiada Paweł Makowski ze stowarzyszenia. Zaraz potem Fair Play ruszy na spotkania ze studentami, które potrwają do lutego przyszłego roku. Na koniec projekt trafi do Sejmu. W jaki sposób? Możliwości są dwie: albo lobbowanie w Sejmie, albo zebranie 100 tys. podpisów i złożenie projektu jako obywatelski. Zasadnicze cele, które stowarzyszenie chce osiągnąć, to przejrzystość w dostępie do zawodu i zwiększenie dostępu do zawodów prawniczych.
W opracowanym pakiecie znajdzie się także projekt ustawy o uwierzytelnianiu odpisów dokumentów (ustawa o poświadczaniu), która umożliwi radcom prawnym i adwokatom wykonywanie niektórych czynności zastrzeżonych dziś dla notariuszy, np. poświadczanie za zgodność odpisu z oryginałem czy sporządzanie niektórych umów spółek. Jedynym motywem działań stowarzyszenia, jak zapewnia P. Makowski, jest równość, sprawiedliwość i bezstronność w dostępie do wykonywania zawodu, umożliwienie rozwoju młodym ludziom oraz jak największa liberalizacja rynku usług. W Polsce jest ponad 300 zawodów regulowanych, czyli takich, w których możliwość wykonywania jest uzależniona od wcześniejszego uzyskania pozwolenia, licencji czy spełnienia warunków, które określa właściwy samorząd zawodowy. [b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/07/03/mlodzi-prawnicy-maja-miec-rowna-droge-do-zawodu/]Skomentuj artykuł[/link][/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA