fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Zaczyna się letni marazm?

Indeks WIG20 poszedł wczoraj w górę dzięki akcjom Telekomunikacji Polskiej i PKO BP. Obroty na rynku są coraz niższe, co może wskazywać, że na giełdzie zaczęły się wakacje.
Rzeczpospolita
Na GPW potencjał do zwyżek chyba się wyczerpał. Zachodni inwestorzy entuzjastycznie przyjęli lepsze dane makroekonomiczne z gospodarki amerykańskiej i strefy euro
Początek wczorajszej sesji był bardzo obiecujący. WIG20 wystrzelił w górę, w czym istotny udział miały walory TP. Kurs spółki zwyżkował o ponad 3 proc. Zdaniem analityków należy wiązać to z wcześniejszymi zapowiedziami TP, że w końcu lipca może przeznaczyć dla akcjonariuszy dodatkowe 700 mln zł w postaci dywidendy (już wypłacono 2 mld zł) lub skupu akcji własnych. Nie można wykluczyć, że w związku z oczekiwaną korektą na rynku część graczy postanowiła zwiększyć w portfelach udział akcji uznawanych za defensywne. Nieźle radziły sobie walory Biotonu i Cyfrowego Polsatu, spółek o niewielkim udziale w indeksie.
GPW wspomogły też parkiety zagraniczne, gdzie po nieco lepszym odczycie wskaźnika PMI dla strefy euro, pokazującego kondycję sektora wytwórczego, indeksy zyskiwały po ponad 1 proc. W połowie dnia nastroje trochę popsuł raport z rynku pracy w USA. Agencja ADP podała, że w czerwcu w sektorze prywatnym ubyły 473 tys. miejsc pracy. Analitycy spodziewali się, że ubędzie 80 tys. etatów. Po tych danych GPW lekko i na krótko skorygowała zwyżki. O godz. 16 naszego czasu inwestorzy dostali kolejne dane o kondycji przemysłu w USA. Indeks ISM wzrósł do 44,8 pkt. Analitycy oczekiwali wzrostu do 44,5 pkt. Po tych informacjach inwestorzy na Zachodzie przystąpili do aktywniejszych zakupów.
W USA początek sesji przyniósł 1,5-proc. zwyżki, co przełożyło się na indeksy europejskie. GPW niestety nie załapała się na te zwyżki, co może oznaczać, że potencjał wzrostowy się wyczerpał. Wśród mniejszych firm kolejną dobrą sesję mają za sobą akcjonariusze Kęt. Powód ten sam co w poniedziałek – zapowiedź poprawy wyników. Mocno drożały też papiery Mostostalu Zabrze. Spółka podała, że konsorcjum, w skład którego wchodzi, złożyło najkorzystniejszą ofertę na zadaszenie widowni Stadionu Śląskiego. Wartość kontraktu to 340 mln zł. Koszmarnie niskie obroty – 760 mln zł – wskazują, że inwestorzy chyba na czas wakacji wzięli sobie wolne od giełdy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA