fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Nagrobek dla Kopernika

Zwycięski projekt nagrobka Mikołaja Kopernika
Rzeczpospolita
Rozstrzygnięto konkurs na projekt upamiętniający miejsce spoczynku astronoma
Nagrobek, który stanie w katedrze we Fromborku, będzie wykonany z czarnego granitu. Na nim, niczym w przestrzeni wszechświata, zawisną mosiężne Słońce i planety. Konstrukcja o wysokości 3,8 m oraz szerokości 80 cm będzie wkomponowana w filar przy ołtarzu, gdzie spocznie Mikołaj Kopernik.
Zwycięski projekt powstał w Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury Projekt w Warszawie. Autorzy określili go jako „ekspresyjną rzeźbiarską formę komentarza dla teorii układu heliocentrycznego”. – W jego tworzenie zaangażowało się kilka osób. To będzie dla nas prestiżowa realizacja – powiedział PAP Adam Wagner, prezes zarządu Pracowni. Zobowiązał się też do zrealizowania sugestii kapituły konkursu, m.in. by na granicie znalazła się podobizna Kopernika. Konkurs ogłosiły i przeprowadziły archidiecezja warmińska oraz warmińska kapituła katedralna we Fromborku. Przewodniczącym komisji, która wybrała zwycięzców spośród sześciu zgłoszonych prac, był bp Jacek Jezierski.
Wyróżnienie otrzymał Jacek Filc Nowakowski, rzeźbiarz z Ząbek. – Mój projekt zakładał wykonanie w kamieniu figury spracowanego, starszego kanonika Mikołaja – opowiada. Drugim elementem była instalacja w formie układu planetarnego. Centrum stanowiłby słoneczny nimb nad głową Kopernika. Miało to uzmysławiać skalę przedsięwzięcia, jakiego podjął się astronom. Realizacja nagrobka ma kosztować prawie 100 tys. zł. Sfinansuje ją ks. infułat Jan Górny, kanonik kapituły warmińskiej, który opiekuje się ołtarzem św. Krzyża we fromborskiej katedrze. To w tym miejscu w 2005 roku archeolodzy odnaleźli szczątki Kopernika. Jego ponowny pochówek odbędzie się w przyszłym roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA