fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Milusin niczym opoka

Herb Sulejówka ma tło błękitne, jak mundur Marszałka Józefa Piłsudskiego. Głowa orła przeniesiona została z pierwszego godła Niepodległej Polski z 1919 r., złote buławy są oznaczeniem stopnia Marszałka Polski.
Gazeta Lubuska/Fotorzepa
Sulejówek najsłynniejszemu ze swych mieszkańców
Pierwszym po latach zapomnienia miejscem w Sulejówku publicznie upamiętniającym Marszałka była tablica odsłonięta w 1985 r. w nowym kościele parafialnym. W 1987 r. małżonkowie Aleksandra i Józef Piłsudscy pośmiertnie znaleźli się na pierwszej liście uhonorowanych tytułem Zasłużony dla Miasta Sulejówek.
Prawdziwy renesans Marszałka nastąpił w 1988 r., wyprzedzając ustrojowy przełom z 1989 r. Staraniem Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka usypano Kopiec Współtwórców Niepodległej, kwartał z dworkiem i jego otoczeniem wpisany został do rejestru zabytków jako dobro kultury narodowej, trasa wjazdowa zaś otrzymała miano alei Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ale szkoły odzyskały swojego patrona dopiero w latach 1991 – 1992. Przez całe lata 90. trwały starania rodziny Piłsudskich o zwrot nieruchomości. 10 listopada 2000 r. miasto przekazało notarialnie Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego dworek z najbliższym otoczeniem w formie darowizny celowej. W 2006 r. fundacja otrzymała resztę rodzinnych działek, a w 2007 r. wydzierżawiła teren przyległy, przed wojną należący do Fundacji Oficerskich Domów Wypoczynkowych. Dzięki temu w całym kwartale może obecnie realizować wielki projekt muzealny, którego elementami będą Milusin oraz nowy pawilon dydaktyczny.
Następnego dnia po zwróceniu dworku, 11 listopada 2000 r., Sulejówek przyjął herb symboliką związany z Józefem Piłsudskim. Już w 1998 r. świętem miasta stał się Dzień Marszałka obchodzony 13 czerwca na pamiątkę przekazania w 1923 r. przez wojsko ukochanemu wodzowi kluczy do dworku. Ostatnio Sulejówek szykuje się do wystawienia Marszałkowi pomnika z brązu. Postać na koniu lub na wysokim cokole została wykluczona, miało być skromnie i rodzinnie. Założenia konkursu na projekt najlepiej zrealizował artysta rzeźbiarz Karol Badyna z ASP w Krakowie. Wspartemu na szabli Marszałkowi dodał jego córki Wandzię i Jagódkę, a całość zatytułował „Lekcja historii”. Starsza trzyma lalkę, młodsza zaś papierowy samolocik, co przepowiada jej wojenną służbę w RAF. Odsłonięcie pomnika zaplanowane zostało na 13 czerwca 2010 r. Dotrzymanie tego terminu zależy od społecznej ofiarności... [i]Jacek Zalewski Autor jest dziennikarzem, sekretarzem komitetu realizującego pomnik Marszałka[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA