Muzyka

Wędrujący Haendel

„Mazovia goes Baroque”, Studio im. Lutosławskiego, ul. Woronicza 17, bilety: 20 zł, rezerwacje: tel. 022 645 52 52 lub bilety do kupienia w kasie na godzinę przed koncertem, niedziela (31.05), godz.19
Dzięki Mazowieckiemu Centrum Kultury i Sztuki jest szansa, by wreszcie przestał omijać Warszawę nasz najlepszy zespół muzyki dawnej Arte dei Suonatori. Centrum wymyśliło bowiem festiwal poświęcony barokowi, a Arte dei Suonatori stał się głównym gościem tej imprezy.
To zespół niesłychanie aktywny, prowadzi kilka festiwali w kraju – we Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu czy Paradyżu, jest bardzo ceniony za granicą, zwłaszcza dzięki nagraniom płytowym, które zdobyły wiele nagród we Francji czy Wielkiej Brytanii. Swą klasę Arte dei Suonatori zawdzięcza nie tylko talentom i pracowitości muzyków. Zespół systematycznie zaprasza też do współpracy wybitnych, europejskich znawców muzyki dawnej.
Jednym z nich jest Martin Gesler i on poprowadzi niedzielny koncert. Jest profesorem konserwatorium w Strasburgu, ale największą sławę zyskał, pracując od 1990 r. z własnym zespołem Le Parlement de Musique. Z Arte dei Suonatori koncertuje już od ponad dziesięciu lat. Tym razem z polskimi muzykami przygotował cztery tzw. concerti grossi Haendla, świat bowiem obchodzi 250. rocznicę urodzin tego mistrza barokowej muzyki. Jego instrumentalne orkiestry doskonale zaś pokazują, jak umiejętnie łączył dwie wielkie szkoły kompozytorskie tej epoki – włoską oraz niemiecką. Festiwal „Mazovia goes Baroque” ma się odbywać cyklicznie i zgodnie z nazwą jest imprezą wędrującą po Mazowszu. W poniedziałek Arte dei Suonatori zagra w Płocku.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL