fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spadki i darowizny

Czy dziadek rozliczy się z pieniędzy dla wnuczki?

[b]Mieszkam w Wielkiej Brytanii. Moja córka jedzie na wakacje do Polski. Chciałam jej wysłać trochę pieniędzy, ale na konto jej dziadka, emeryta. Czy on będzie musiał zapłacić podatek od tych pieniędzy jako od dochodu i czy będzie musiał się z nich rozliczyć?[/b]
Najlepiej będzie, jeśli przelewając pieniądze na konto swojego ojca, czytelniczka zaznaczy, że robi to tytułem przekazania kieszonkowego swojemu dziecku. Wówczas nie wchodzą w grę żadne polskie przepisy dotyczące opodatkowania (tym bardziej, że czytelniczka i jej córka nie są rezydentkami polskimi).
Jeśli jednak takiego zastrzeżenia nie będzie, a pieniądze wpłyną na konto dziadka, to otrzyma on darowiznę, która zasadniczo podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Ponieważ jednak pieniądze przeleje matka wnuczki, czyli córka dziadka, więc zachodzi tu bliskie pokrewieństwo dające prawo do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.
Zgodnie bowiem z art. 4a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B50648471EB27CD5FEC67CBAD0A7429C?id=174085]ustawy o podatku od spadków i darowizn[/link], zwolnione są z podatku darowizny dla małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli tylko spełnione są określone warunki.
Jednym z nich jest obowiązek poinformowania urzędu skarbowego o otrzymaniu darowizny pieniężnej i udokumentowanie jej dokumentem przelewu na rachunek bankowy lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo przekazem pocztowym. Żadnego z tych warunków nie trzeba jednak spełniać, jeśli wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, nie przekracza nie przekracza 9637 zł.
Najprawdopodobniej w sytuacji, o którą pyta czytelniczka, darowizna nie przekroczyłaby tej kwoty, a zatem dziadek nie musiałby jej zgłaszać do urzędu skarbowego.
[i]Piszemy o tym również w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/248272.html]"Nie trzeba zgłaszać niewielkiej rodzinnej darowizny"[/link].
Polecamy też nasz serwis [link=http://www.rp.pl/temat/56716.html]rp.pl » Prawo » Podatki » Podatki Kowalskiego » Podatek od spadków i darowizn[/link].[/i]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA