Jak zarządzać wydatkami

Raty pożyczek we frankach będą niskie

AFP
Bank Szwajcarii utrzyma niskie stopy jeszcze przez rok – uważają ekonomiści
Szwajcaria, w dużej części uzależniona od eksportu, cierpi z powodu recesji, która w tym roku może wynieść 1,5 – 2,0 proc. PKB., choć bank centralny tego kraju szacuje spadek PKB w tym roku na 3 proc.
– Rekordowo niska wartość wskaźnika wyprzedzającego KOF w kwietniu dla szwajcarskiej gospodarki nie wróży jej dobrze. Do tego słabe są nastroje konsumentów – wylicza Alexander Koch, ekonomista UniCredit w Monachium. Do tego dochodzi jeszcze problem deflacji, która może się utrzymywać w Szwajcarii przez najbliższe miesiące. Nowy szef banku centralnego Philip Hildebrand ocenia, że tempo wzrostu cen będzie oscylowało w okolicach zera aż do 2011 roku.
Wszystko to sprzyja utrzymywaniu stóp procentowych na niskim poziomie. Obecnie jest to 0,25 proc. i zdaniem ekonomistów taki stan utrzyma się przez rok. Natomiast stawka LIBOR 3M – podstawa do obliczania kredytów hipotecznych w CHF – może w tym roku obniżyć się przejściowo jeszcze do 0,2 proc. z obecnych 0,4 proc. W roku 2010 stopy i LIBOR 3M mogą rosnąć, ale w przypadku tej drugiej stawki nie powinno to być więcej niż 1,25 – 1,5 proc. na koniec 2010 roku. Według wyliczeń Expandera wzrost stawki LIBOR 3M do poziomu 1 proc. przy niezmienionym kursie franka (2,90 zł) skutkowałby podwyżką raty o 130 zł (kredyt 300 tys. zł na 30 lat udzielony na początku 2008 roku). Tańszy powinien być też frank – jedynie przejściowo jego kurs może się zbliżyć do 3 zł. – Kurs franka podąża za kursem euro do złotego – wyjaśnia Maja Goettig z Banku BPH. A tu możliwe jest czasowe osłabienie latem na skutek problemów budżetowych. – To może przeszkodzić w spodziewanym umocnieniu walut wschodzących i osłabieniu dolara – mówi Łukasz Wojtkowiak z Banku Millennium. Na tańszego franka trzeba poczekać do IV kw. – według niektórych prognoz waluta Szwajcarii może być wtedy warta ok. 2,7 zł. Przy utrzymaniu się stawki LIBOR 3M na poziomie 0,4 proc. oznaczałoby to spadek miesięcznej raty kredytu o wartości 300 tys. zł na 30 lat z 1570 zł obecnie do 1413 zł. Ale nie tylko umocnienie złotego względem euro może pomóc – ekonomiści spodziewają się także słabnięcia franka wobec euro. Mocna waluta bije bowiem w eksport – dlatego bank centralny podejmował już interwencje walutowe w celu jej osłabienia . Zdaniem Alexandra Kocha będzie te działania kontynuował.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL