Muzyka

Piękno nut z gór i łąk

Gospodarzem ACBMF jest Beltaine
Materiały Promocyjne
Fani muzyki etnicznej muszą się przygotować na mocne wrażenia. Co więcej, w sobotę czeka ich dramatyczny wybór. Z jednej strony kusi Kwartet Wiejski, który swym karpackim folkiem wypełni gościnne wnętrza Państwowego Muzeum Etnograficznego. Z drugiej zaś pierwszy z dwóch dni Artbem Celtic Beltaine Music Festival w Amfiteatrze Bemowo.
Występy muzyczne w muzeach wciąż są rzadkością, ale przy okazji „Wampiry, strzygi i spółka” zadbano o to, by było jak najbarwniej, decydując się nie tylko na sesje naukowe, ale też gry fabularne. Choć przedsięwzięcie oscyluje wokół Rumunii, pod czujnym okiem jej ambasady, to tworzący Kwartet Wiejski Hałasowie i Wasilewscy zaproszą nas dużo dalej, docierając aż na Bałkany. Rzecz zapowiada się tym ciekawiej, że mają grać na mało znanych nam instrumentach – lirze korbowej, drumli, cymbałach, kawalu i telence.
Jakość ACBMF gwarantuje patronat Beltaine – polskiej kapeli grającej zarówno tradycyjnie, jak i współcześnie. Prócz gospodarzy zagra Duan, Dalan i Filids, zatańczy Glendalough i Comhlan, natomiast gościem specjalnym będzie hiszpańskie Dealan. Wcześniej w bemowskim centrum kultury zaplanowano koncerty dla najmłodszych oraz warsztaty dla chętnych w każdym wieku. Kogo zresztą do muzyki celtyckiej trzeba dodatkowo zachęcać, skoro wyraźnie inspirowana nią norweska piosenka na Eurowizję pobiła wszelkie rekordy, zdobywając w 16 krajach (w tym w Polsce) maksimum punktów?
[i]Kwartet Wiejski, Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1, wstęp wolny, informacje: [link=http://www.etnowampiry.pl]www.etnowampiry.pl[/link], sobota (23.05), godz. 19; Artbem Celtic Beltaine Music Festival, Amfiteatr Bemowo, ul. Raginisa róg Kryształowej, wstęp wolny, informacje: [link=http://www.artbem.beltaine.pl]www.artbem.beltaine.pl[/link], sobota (23.05) – niedziela (24.05), godz. 18[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL