fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Atlas uruchomi w czerwcu zakład przerobu gipsu w Koninie

Odkrywkowa kopalnia gipsu Leszcze
www.atlas.com.pl
Zarząd największego polskiego wytwórcy klejów i zapraw budowlanych szacuje, że nowa inwestycja przyniesie 60-70 mln zł przychodów rocznie
Obecnie na terenie Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin trwa rozruch prażalni gipsu i mieszalni tynków gipsowych. Znajdująca się na tym obszarze, należąca do ZE PAK, spółka PAK Odsiarczanie, będzie dostarczać Atlasowi produkt uboczny powstający przy produkcji energii elektrycznej: gips dwuwodny powstały z odsiarczania spalin.
Dzięki tej współpracy zaoszczędzi na kosztach jego składowania. Atlas będzie wytwarzać z niego gips półwodny, wykorzystywany do produkcji syntetycznych tynków gipsowych.
Od dziewięciu lat Atlas eksploatuje naturalne złoża gipsu w kopalni w Leszczach, posiada także pokłady tego surowca w Niwnicach.
Popyt na produkty gipsowe, które generują ponad 20 proc. obrotów Atlasu, jest coraz większy.
- Marka Dolina Nidy, pod jaką Atlas sprzedaje wyroby gipsowe, radzi sobie na rynku bardzo dobrze – twierdzi prezes grupy, Henryk Siodmok. – W ciągu ostatnich dwóch lat jej sprzedaż wzrosła o 60 proc. W I kwartale utrzymywała się na tym samym poziomie, co rok temu, ale w całym 2009 roku zakładamy wzrost jej sprzedaży o 20 proc. – dodaje prezes Siodmok.
Zdaniem prezesa grupy, kryzys gospodarczy stwarza możliwości przejmowania podmiotów z branży. W marcu Atlas kupił od jednego z łotewskich kontrahentów spółkę Atlas Baltic. Zajmuje się ona dystrybucją produktów grupy na Łotwie. W tym roku zarząd planuje też akwizycję podmiotu z branży na Ukrainie, nie ujawnia jednak szczegółów.
W ostatnich latach nie wszystko szło jednak zgodnie z planami. Nie udało się zbudować szacowanej na 500-700 mln zł cementowni w Opocznie. Właściciele zdecydowali o zawieszeniu inwestycji, gdyż nie wiadomo, jakie uprawnienia do emisji dwutlenku węgla zostałyby przyznane nowemu zakładowi na lata 2011-2012.
- Od dwóch lat czekamy na przydział limitu z rządowej rezerwy na lata 2011-2012 (wynosi ona ponad 30 mln ton emisji CO2 na lata 2008-2012 dla wszystkich nowych i modernizowanych instalacji – red.).
- W tych latach planowaliśmy początek funkcjonowania cementowni. Wobec braku konkretnej odpowiedzi, wstrzymaliśmy podpisanie kontraktów na zakup linii technologicznych – ubolewa prezes grupy.
W 2009 roku grupa planuje osiągnięcie wyższych obrotów, niż rok wcześniej (w 2008 roku łączne przychody Grupy Atlas sięgnęły ponad 1,1 mld złotych, o 8,8 proc. więcej niż w 2007 roku). Plany wejścia na giełdę zostały na razie odłożone ‘ad acta’. W najbliższym czasie koncern nie potrzebuje dodatkowych pieniędzy na swoje inwestycje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA