Pracodawca zamierza zwolnić pracownika ze skutkiem natychmiastowym z uwagi na rażące uchybienia w kierowaniu jednym z działów firmy i narażenie go na poważne szkody. Czy zanim wręczy zatrudnionemu pismo rozwiązujące umowę, musi udowodnić wyrządzoną mu szkodę?
[b]Nie.[/b] Kodeks pracy nie uzależnia rozpoczęcia biegu jednomiesięcznego terminu od ujawnienia skutków nagannego postępowania pracownika w postaci ustalenia rozmiaru szkody, jaką to postępowanie spowodowało. Pracodawca, decydując się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, musi to uczynić w ciągu miesiąca od momentu uzyskania wiadomości o okolicznościach uzasadniających zastosowanie tego trybu. W przytoczonej sytuacji będzie to chwila, w której pracodawca dowiedział się o rażących uchybieniach pracownika, co ewentualnie mogłoby nastąpić po niezwłocznie podjętym i sprawnie przeprowadzonym wewnętrznym postępowaniu sprawdzającym, czy pracownik rzeczywiście w rażący sposób nie dopełnił obowiązków i czy w sposób ciężki naruszył podstawowe obowiązki pracownicze.Szef, nie dotrzymując miesięcznego terminu, nie może natomiast się tłumaczyć, że dopóki nie poznał rozmiaru szkód wyrządzonych przez pracownika wadliwymi decyzjami i zaniedb...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.