fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nie ma pieniędzy na mleko dla uczniów

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Agencja Rynku Rolnego nie płaci mleczarniom za program „Szklanka mleka”. Przetwórnie czekają już na ponad 44 mln zł
– Nadal nie dostaliśmy pieniędzy za mleko dostarczane do szkół. Jeżeli nie wpłyną w najbliższym czasie, może dojść do pogorszenia naszej płynności finansowej – mówi „Rz” Jan Dąbrowski, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Łowicz. Firm z podobnymi problemami jest znacznie więcej.
– Zgłaszają się do nas przetwórnie, którym Agencja Rynku Rolnego zalega z wypłatą od kilkuset tysięcy do nawet kilkunastu milionów złotych – wyjaśnia Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.
– Opóźnienia w płatnościach sięgają w niektórych wypadkach listopada 2008 r. – dodaje Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.
Jak ustaliła „Rz”, problem z przekazywaniem pieniędzy nie leży po stronie ARR, która odpowiada za realizację programu „Szklanka mleka”. Środków na ten cel nie ma obecnie w budżecie. – W związku z kryzysową sytuacją na rynku finansowym wystąpiły opóźnienia w realizacji płatności w ramach programu „Szklanka mleka” – komentuje Iwona Ciechan, rzecznik prasowy ARR. Dodaje, że zgodnie z ostatnimi zapewnieniami z Ministerstwa Finansów płatności mają zostać uregulowane do końca maja 2009 r. Chodzi o prawie 44,4 mln zł.
Zamieszanie wokół pieniędzy za mleko dla uczniów to kolejny problem pogrążonej w kryzysie branży mleczarskiej. Z szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że w 2009 r. można się spodziewać zmniejszenia popytu na przetwory mleczarskie na rynku krajowym. W związku z niskimi cenami na rynkach światowych coraz mniej opłacalny staje się także eksport (branża sprzedaje za granicę ok. jednej trzeciej swojej produkcji). Prezes KZSM szacuje, że w pierwszym kwartale 2009 r. jego wartość była o 30 proc. niższa niż przed rokiem.
Program „Szklanka mleka” działa w Polsce od 2004 r. W jego ramach przetwórnie dostarczają do szkół mleko, do którego dopłaca Unia Europejska, a od września 2007 r. także budżet państwa. W 2008 r. dopłata krajowa wyniosła 121,5 mln zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA