fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Przeciąga się sprzedaż AIG Banku

Zysk netto AIG Banku za pierwszy kwartał 2009 r. był o połowę niższy niż rok temu.
Rzeczpospolita
Trwają poszukiwania nabywcy AIG Banku Polska. Ale mało prawdopodobne jest to, że kupi go Getin Holding
Według „Parkietu” propozycję kupna AIG Banku otrzymał właśnie Getin Holding. Jednak z naszych informacji wynika, że nie jest on zainteresowany kupnem tych aktywów. – Getin już dawno przestał się interesować kupnem AIG Banku, m.in. z powodu umów dla pracowników, które ten bank zawierał w obawie przed utratą dobrej kadry – mówi „Rz” jeden z bankowców.
Według informacji „Parkietu” kwota transakcji brana pod uwagę w negocjacjach jest niższa od 500 mln zł. Taka wycena wydaje się bardzo niska, ale może na niej ciążyć prawdopodobieństwo wysokich odpisów – tłumaczą analitycy. – W ostatnich miesiącach wyceny banków się zróżnicowały, są takie, które rynek wycenia na dwukrotność wartości księgowej, ale są też instytucje wyceniane na 60 – 70 proc. tej kwoty. Tak jest w przypadku Millennium i Kredyt Banku – mówi Tomasz Busa, analityk Ipopema Securities.
Według jednego z rozmówców „Rz” z sektora bankowego kwota poniżej 500 mln zł byłaby nie do zaakceptowania przez sprzedającego, amerykańską grupę AIG. – Nie sądzę, aby AIG chciał sprzedać ten bank za ułamek kwoty księgowej, tym bardziej że polskie aktywa grupy są bardzo małe w skali jej działalności – dodaje nasz rozmówca. Wśród zainteresowanych AIG Bankiem Polska była wymieniana hiszpańska grupa Santander, ale jej przedstawiciele nie udzielają żadnego komentarza w tej sprawie.
W ubiegłym roku zysk netto AIG Banku wyniósł 224 mln zł, natomiast w pierwszym kwartale tego roku bank zarobił na czysto 32 mln zł (połowę mniej niż przed rokiem), a jego fundusze własne przekroczyły 1 mld zł.
W ubiegłym tygodniu z rozmów nt. kupna AIG Banku wycofał się PKO BP. Z informacji „Rz” wynika, że przyczyną takiego kroku były m.in. obawy o psucie się portfela kredytowego AIG Banku i potencjalna konieczność zawiązywania rezerw.
AIG Group poinformowała wczoraj, że planuje oddzielenie części swoich aktywów w Azji i sprzedaż ich poprzez publiczną ofertę, co ma przynieść ponad 4 mld dolarów. Uzyskane środki mają pomóc w spłacie gigantycznej kwoty pomocy, jaką grupa otrzymała od amerykańskiego rządu (łącznie około 180 mld dolarów).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA