fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Przez co patrzeć na świat

materiały prasowe
Kończysz właśnie budowę domu? Chcesz zamknąć stan surowy i zacząć prace wykończeniowe? Jednym z ważniejszych elementów, od których powinno się rozpocząć wyposażanie nowego domu, jest wybór okien.
Wśród podstawowych elementów, na które należy zwrócić uwagę, są: jakość i klasa okien, rodzaj szyby oraz właściwości izolacyjne.
Na polskim rynku działa około 2,5 tysiąca producentów okien PVC. W jaki sposób możemy poznać, że firma, do której się zgłaszamy z zamiarem zakupu stolarki otworowej, ma w swojej ofercie produkty wysokiej jakości? Jedną z możliwości potwierdzenia klasy produktów jest przyznany firmie specjalistyczny certyfikat.
Oznacza to, że produkty stolarki otworowej spełniają restrykcyjne wymogi w zakresie izolacji cieplnej i akustycznej oraz wiatro- i wodoszczelności. Certyfikat Q-Zert jest jednym z najbardziej renomowanych wśród producentów okien wyznaczników jakości. Przyznaje go restrykcyjny pod tym względem niemiecki instytut badań stolarki otworowej Ift w Rosenheim.
Co powinniśmy wiedzieć o klasie okien? Przede wszystkim to, że stolarka otworowa z PVC powstaje na bazie profili, które mogą być wykonane w różnych klasach, np. A. B, C, itd.
– Najwyższą z możliwych klas profili jest klasa A – doradza Rafał Karaś, główny technolog OKNOPLAST-Kraków. – Oznacza ona, że ścianki zewnętrzne okien mają 3 mm grubości, a szerokość komór wewnętrznych wynosi minimum 5 mm. Właśnie te parametry zapewniają oknom stabilność i trwałość, a także większą ochronę przed hałasem i zmianami temperatur – dodaje.
Profile o cieńszych ściankach, zaliczane do niższych klas B i C, nie mają już tak wysokiej odporności na uszkodzenia i mogą być na przykład znacznie bardziej podatne na pękanie naroży oraz mogą ulegać deformacji. Wyłącznie profile w klasie A produkuje niemiecka firma VEKA, jeden z największych dostawców na świecie. Okna te z powodzeniem są również dostępne w Polsce.
Warto również porozmawiać z producentem okien o szybach, jakie stosuje w swoich oknach. Obecnie powszechne są szyby zespolone. Składają się one z dwóch lub więcej szklanych tafli, które oddzielone są między sobą ramką dystansową wykonaną np. z aluminium. Pomiędzy taflami szkła można dodatkowo zamieścić specjalną ramkę ze stali szlachetnej, która obniża straty ciepła nawet do 10 proc. i ogranicza zjawisko roszenia szyb. Ten element, zwany ciepłą ramką, dostępny jest m.in. w ofercie OKNOPLAST-Kraków. Warto również zapytać producenta okien, co znajduje się pomiędzy szybami.
– Przestrzeń pomiędzy nimi powinna być wypełniona jednym z gazów szlachetnych, takich jak argon, krypton czy ksenon. Podwyższa on izolacyjność termiczną okna – mówi Rafał Karaś.
[b]Czytaj też w [link=http://www.zw.com.pl/artykul/291306,360672_Przez_co_patrzec_na_swiat.html]Życiu Warszawy[/link][/b]
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA