Notowania

Warszawska giełda przegoniła Wiedeń i Ateny

Warszawska giełda
Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Wartość obrotów na polskiej giełdzie była w tym roku wyższa niż na konkurencyjnych europejskich parkietach
Tylko w ciągu dwóch miesięcy wartość europejskich spółek zwiększyła się o blisko bilion euro. Polepszenie nastrojów na światowych parkietach wykorzystali też gracze znad Wisły.[wyimek]65 mld euro wyniosła na koniec kwietnia kapitalizacja (wartość) polskich spółek notowanych na GPW [/wyimek]Ostatnie miesiące pokazały, że warszawska giełda ma największy potencjał rozwoju w naszym regionie. Wartość jej obrotów w czterech pierwszych miesiącach roku wyniosła 10,69 mld euro. GPW przewyższyła w ten sposób o 70 mln euro wielkość handlu na rynku w Atenach i o 660 mln euro obroty w Wiedniu. Austriacki rynek jest bezpośrednim rywalem polskiego parkietu o prymat w regionie.
– Trudno wskazać jedno źródło płynącego kapitału. Wydaje się, że to największe światowe fundusze zaczęły agresywnie kupować akcje, a za nimi poszła cała reszta – ocenia Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI. Zdaniem prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego im więcej inwestorów, tym większy dystans pozostałych giełd w regionie do warszawskiej. – Patrząc na dynamikę i perspektywy rozwoju warszawskiej giełdy, można oczekiwać, że różnica w kapitalizacji będzie się zwiększała na korzyść Warszawy – mówi.
Szef austriackiego parkietu w tym tygodniu na łamach prasy ponawiał zainteresowanie udziałem w trwającej obecnie prywatyzacji GPW. Resort skarbu wyklucza jednak udział Austriaków (którzy kontrolują już giełdy w Pradze, na Węgrzech i w Słowenii) jako inwestora w polskiej giełdzie. W kwietniu resort skarbu skierował zaproszenia do rozmów w sprawie prywatyzacji wartej około 1 mld zł warszawskiej GPW do czterech wiodących światowych giełd. Są nimi: Deutsche Boerse, London Stock Exchange, NASDAQ OMX oraz New York Stock Exchange Euronext. Według przedstawicieli MSP wszystkie wymienione podmioty są zainteresowane przejęciem kontrolnego pakietu warszawskiej giełdy, a w czerwcu mają złożyć wstępne oferty kupna. W tym roku resort skarbu w ramach prywatyzacji planuje sprzedać do 73,82 proc. akcji GPW. Reszta, czyli 25 proc. plus jedna akcja, zostanie sprzedana w ciągu dwóch – trzech lat. Rozważane jest wprowadzenie tego pakietu akcji do obrotu publicznego na GPW.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL