fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Cyfrowy Polsat nadal zainteresowany Internetem

Magdalena Lemańska
Po rezygnacji z zakupu udziałów w Sferii Cyfrowy Polsat nadal chce rozwinąć wachlarz usług o dostęp do Internetu we współpracy z tą spółką
Decyzję w tej sprawie podejmiemy w czerwcu. Wiele zależy od tego, kiedy Sferia będzie gotowa do uruchomienia sieci, która pozwoli nam ruszyć z ofertą w najbardziej interesujących nas rejonach. Mam nadzieję, że stanie się to w tym roku – mówi Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu. Oprócz płatnej telewizji satelitarnej Cyfrowy Polsat od połowy ubiegłego roku jest wirtualnym operatorem komórkowym. Chce jednak mieć w ofercie więcej usług.
W tym celu w marcu za 53,4 mln zł kupił 11 proc. Sferii. Transakcja miała umożliwić spółce oferowanie obok satelitarnej telewizji i telefonii komórkowej także dostępu do szerokopasmowego Internetu, a być może w przyszłości także telefonii stacjonarnej. Sferia miała budować swoją sieć tam, gdzie Cyfrowy Polsat ma szczególnie dużo klientów innych usług, przede wszystkim abonentów swojej platformy cyfrowej. Zakup pakietu Sferii nie uzyskał jednak akceptacji mniejszościowych akcjonariuszy i spółka musiała skorzystać z opcji sprzedaży i odsprzedać te udziały.
[wyimek]2,8 mln wynosiła po I kwartale 2009 r. liczba abonentów platformy cyfrowej Cyfrowy Polsat[/wyimek]
Wczoraj Cyfrowy Polsat podał wyniki finansowe za I kwartał 2009 roku. Jego przychody urosły o 35 proc. do 337 mln zł, EBITDA o 6 proc. do 94 mln zł, a zysk netto o 14 proc., do 73 mln zł. Liczba abonentów platformy cyfrowej Cyfrowy Polsat, która jest podstawową działalnością spółki, zwiększyła się do 2,8 mln, a liczba klientów telefonii komórkowej do 50 tys. (spółka planuje relaunch oferty komórkowej jesienią tego roku).
Przychody były wyższe od średniej przewidywań analityków ankietowanych przez Agencję Reutera (spodziewali się, że wyniosą 316 mln zł), a zysk netto i EBITDA nieznacznie niższe (analitycy prognozowali średnio 76 mln zł zysku netto i 98 mln zł EBITDA).
Inwestorzy zareagowali pozytywnie na wyniki spółki. Na zamknięciu sesji na GPW za jeden walor Cyfrowego Polsatu trzeba było zapłacić 14,61 zł, o 3,4 proc. więcej niż dzień wcześniej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA