Nauka

Skrzydlaci maratończycy

Sezonowe wędrówki ptaków się wydłużają. Wielu gatunkom zagraża to wyginięciem
Powodem tego zjawiska jest globalne ocieplenie. Obszary lęgowe ptaków przesuwają się coraz dalej na północ Europy, przez co ich droga na zimowiska afrykańskie wydłuża się nawet do ponad
400 km. Dowiedli tego brytyjscy ornitolodzy z Uniwersytetu Durham, zespołem kierował dr Stephen Willis. Wydłużona droga najbardziej da się we znaki ptakom małym. Brytyjczycy stwierdzili to na przykładzie 17 gatunków. Posługując się modelami komputerowymi, badacze ustalili, że ich strefa lęgowa przesunęła się wyraźnie na północ, podczas gdy miejsca zimowania pozostały te same. Aby do nich dotrzeć, ptaki tych gatunków muszą pokonać Saharę.
Jest wśród nich także Sylvia communis, gatunek chroniony (pokrzewka cierniówka, występuje w Polsce). Ptaki te żyją niemal w całej Europie, poza północną Skandynawią. Waga ciała – zaledwie 15 g, rozpiętość skrzydeł – 23 cm. Dla takich ptaków długie wędrówki i tak już stanowią zagrożenie, tym bardziej wydłużenie tras. A nastąpi to nieuchronnie już w latach 2070 – 2100. Brytyjscy ornitolodzy publikują swoje spostrzeżenia na łamach „Journal of Biogeography”. [wyimek]500 mln liczy populacja ptaków odlatujących co roku z Europy[/wyimek] Populacja badanych gatunków obejmuje około pół miliarda ptaków. Są wśród nich takie, które ważą nie więcej niż 9 gramów. Mimo to co roku przemierzają tysiące kilometrów między Europą i Afryką. Aby podołać drodze, niektóre podwajają wagę przed odlotem, organy innych ulegają skurczeniu, co redukuje wagę i wpływa na mniejsze zużycie energii. – Dlatego wszystko, co wydłuża trasę wędrówek, stanowi dla nich śmiertelne zagrożenie – wyjaśnia dr Rhys Green.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL