Banki

Przejęcia nie dla Commerzbanku

Komisja Europejska zgodziła się na państwowe wsparcie dla niemieckiego Commerzbanku
W zamian KE zażądała, żeby Commerzbank sprzedał w ciągu pięciu lat należący do niego bank Eurohypo. Spółka będzie musiała się także do końca 2011 r. pozbyć akcji takich instytucji, jak: Kleinwort Benson Private Bank, Dresdner Van Moer Courtens, Dresdner, Privatinvest Bank, Reuschel & Co. oraz Allianz Dresdner Bauspar. Główny inwestor w polskim BRE ma się skoncentrować na bankowości detalicznej i korporacyjnej w Niemczech i w naszym regionie Europy.
Niemiecka instytucja ma trzyletni zakaz akwizycji na finansowym rynku. Oznacza to, że BRE nie zwiększy swojego udziału w rynku poprzez fuzję. – To pozytywna informacja, że Commerzbank pozbędzie się ryzyka związanego z Eurohypo, a pozostawi spółki we wschodniej Europie – mówi Philipp Haessler, analityk firmy Equinet.
[wyimek]25 procent i jedna akcja Commerzbanku (właściciel polskiego BRE) należy do niemieckiego rządu [/wyimek] Wczoraj kurs akcji Commerzbanku wzrósł o ponad 8 proc. Niemiecki bank dostał w sumie od rządu 18,8 mld euro: w listopadzie 2008 r. (po upadku amerykańskiego Lehman Brothers) – 8,2 mld euro, a w styczniu tego roku (kiedy rynek międzybankowy przestał praktycznie funkcjonować) – 10 mld euro. Inwestorzy wczoraj nie przyjęli optymistycznie informacji, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestuje 432 mln euro w oddziały UniCredit w ośmiu krajach środkowowschodniej Europy, by pobudzić kredytowanie małych i średnich firm. Fundusze trafią do oddziałów UniCredit na Ukrainie, Węgrzech, w Kazachstanie, Bułgarii, Chorwacji, Serbii, Bośni i Kirgistanie. Inwestycja jest elementem wspólnego zobowiązania się EBOR, Banku Światowego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego do wsparcia banków we wschodniej i środkowej Europie. Mowa jest o 24 mld euro. W czwartek cena akcji UniCredit na mediolańskiej giełdzie spadała w ciągu dnia o 1,83 proc.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL