fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Islamskie miłosierdzie dla Roxany Saberi

Matka Roxany nie traci nadziei na rychłe uwolnienie córki
AP
Teheran zapowiada „uczciwe i humanitarne” rozpatrzenie odwołania od wyroku na amerykańską dziennikarkę
Roxana Saberi, która urodziła się w rodzinie irańskiego imigranta i Japonki w Stanach Zjednoczonych, ale od sześciu lat mieszka w Iranie, została niedawno skazana po tajnym procesie na osiem lat więzienia za rzekome szpiegostwo.
32-letnia Saberi, mająca podwójne, irańsko-amerykańskie, obywatelstwo, współpracowała wcześniej z zachodnimi mediami, ale od trzech lat nie miała oficjalnej akredytacji dziennikarskiej. Według jej ojca została podstępem nakłoniona do podpisania obciążających ją zeznań – służba bezpieczeństwa miała ponoć obiecać jej w zamian natychmiastowe zwolnienie. – Każdy obywatel Iranu, który złamał prawo, będzie ukarany i Saberi nie może być odstępstwem od tej zasady – powiedział szef dyplomacji Iranu Manuszehr Mottaki podczas sobotniej konferencji z udziałem swego japońskiego odpowiednika Hirofumi Nakasone. Zaznaczył jednak, że apelacja rozpatrywana będzie uczciwie i z zastosowaniem „islamskiego miłosierdzia”. – Ponieważ jej matka jest Japonką, obserwujemy rozwój wypadków z dużą troską – oznajmił Nakasone.
Sprawa Saberi wywołała też duże poruszenie w Stanach Zjednoczonych. Administracja Baracka Obamy, która podjęła próbę otwarcia dialogu z Iranem, oznajmiła, że jest „głęboko rozczarowana” wyrokiem. Zapowiedziała też, że zrobi wszystko, by doprowadzić do uwolnienia dziennikarki.
W sobotę w Fargo, rodzinnym mieście Saberi w Dakocie Północnej, setki ludzi wyszły na ulicę, by zamanifestować swe poparcie dla uwięzionej. Z kolei studencki ruch FreeRoxana organizuje strajk głodowy z udziałem 160 studentów w geście solidarności z Saberi, która prowadzi głodówkę od tygodnia. Jak twierdzi jej ojciec, jest bardzo osłabiona.
[i]Studencki ruch „Uwolnić Roxanę”: [link=http://freeroxana.net]http://freeroxana.net[/i][/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA