fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Spór nadzoru z zarządem warszawskiej giełdy

Warszawska giełda.
Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Komisja Nadzoru Finansowego chce, by giełda przeniosła niepłynne spółki na rynek NewConnect. GPW się temu sprzeciwia
Komisja chce, by giełda rozwiązała problem niepłynnych firm na głównym rynku warszawskiej giełdy. Prezes GPW Ludwik Sobolewski zapowiada, że radykalne kroki nie są planowane, bo sytuacja tego nie wymaga. – Wciąż czekamy na odpowiedź zarządu GPW ws. propozycji rozwiązania obecnej sytuacji – mówi Łukasz Dajnowicz z KNF. – Brak odpowiedzi zarząd tłumaczył podróżą do Azji, ale ona już się skończyła – dodaje. Komisja, by zdyscyplinować zarząd warszawskiego parkietu, nie wyklucza podjęcia działań nadzorczych. Komisja nie może wprost nakazać określonych zmian, ale jako nadzorca ma narzędzia do zastosowania skutecznego nacisku (np. kontrole, przesłuchania).
– Spółki, które nie przeprowadziły emisji akcji, a ich akcje są niepłynne, powinny trafić na NewConnect, a nie na główny parkiet warszawskiej giełdy – mówi „Rz" osoba zbliżona do kierownictwa KNF. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się szefostwo GPW. – Nawet na wielkich giełdach jest wiele firm zupełnie niepłynnych. Rynek NewConnect ma swoją specyfikę, jest stworzony dla spółek rozwijających się i nie sądzę, żebyśmy zsyłali na niego spółki problematyczne – mówi „Rz" Ludwik Sobolewski, szef giełdy.
Problem niepłynnych spółek stał się głośny po gigantycznym wzroście notowań firmy AD Drągowski. W ciągu kilku sesji jej akcje zdrożały o ponad 1000 proc. po czym KNF do końca kwietnia zawiesiła obrót tymi akcjami. Wzrost był możliwy dzięki temu, że w obrocie znajduje się bardzo mało papierów spółki, przez co nawet niewielkie zlecenia mogą prowadzić do gigantycznych zmian notowań. Drągowski podobnie jak sześciu innych debiutantów z zeszłego roku nie przeprowadził emisji akcji przed wejściem na rynek. Problem niskiej płynności dotyczy większej liczby firm (m.in. Marvipol i Mirbud).
Główny indeks warszawskiej giełdy zyskał dziś 3,8 proc. GPW rosła dzięki doskonałemu zachowaniu banków. Lepsze od oczekiwań wyniki finansowe za pierwszy kwartał instytucji finansowych zmniejszyły niepokój inwestorów o kondycję tego sektora. Kurs akcji BRE wzrósł o 8,95 proc., a Pekao o 7,82 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA