fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Duży wybór, ale ceny wcale nie najniższe

Maciej Dymkowski
Archiwum
Nowe mieszkania na Ursynowie i w Wilanowie
[b]Rz: Ile mieszkań jest do kupienia dziś w omawianych dzielnicach?[/b]
[b]Maciej Dymkowski, prezes zarządu serwisu Tabelaofert.pl:[/b] Zdecydowanie większy wybór mamy w Wilanowie. Decydując się na kupno lokalu w tej lokalizacji, możemy wybierać spośród ponad 1500 mieszkań. Znaczenie Wilanowa na mieszkaniowej mapie stolicy utrzymuje się na podobnym, wysokim poziomie co jesienią ubiegłego roku. Dziś Wilanów, z udziałem w podaży na poziomie 10 proc., jest jednym z największych placów budowy w Warszawie.
Zdecydowanie skromniej prezentuje się Ursynów, na którym możemy wybierać z ponad 300 lokali. Ta dzielnica przez długi czas dostarczała wielu lokali i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nabywców dzięki linii metra komunikującej ją z centrum, ale również dzięki bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze.
Dziś chętnych do zakupu na Ursynowie nadal nie brakuje, jednak oferta na rynku jest zdecydowanie skromniejsza, co wynika z zagospodarowania znakomitej większości gruntów budowlanych.
[b]Jaki procent oferty stanowią mieszkania gotowe?[/b]
Również w tym zestawieniu przewagę ma Wilanów, na którym co trzecie mieszkanie jest już zbudowane. Na Ursynowie wskaźnik dostępności nie przekracza 10 procent.
[b]Ile kosztują nowe mieszkania w poszczególnych dzielnicach?[/b]
Drożej jest w Wilanowie, gdzie średnia cena 1 mkw. wynosi 9809 zł, podczas gdy na Ursynowie jest to 8858 zł za mkw.
Warto przy tym wspomnieć, że średnia stawka dla Warszawy na rynku pierwotnym wynosi 9499 zł za mkw. Przeciętna oferta w Wilanowie jest więc droższa.
[b]Jaka jest specyfika projektów w omawianych dzielnicach?[/b]
Wilanów uznawany jest jako prestiżowa dzielnica i założeniem działających tam deweloperów jest dostosowanie inwestycji do charakteru dzielnicy. Powstające osiedla charakteryzują się wysokim standardem. Realizowane są tu niskie budynki, odznaczające się wysokiej jakości materiałami wykończeniowymi (kamienne elewacje, reprezentacyjne hole wejściowe i klatki schodowe, szklane balustrady, duże drewniane okna), mieszkania mają zwykle wyższą niż przeciętna wysokość od sufitu do podłogi. W wielu przypadkach jakość realizowanych budynków jest porównywalna z budynkami apartamentowymi położonymi w centralnych dzielnicach. W ostatnim czasie ze względu na wysoką podaż i dużą konkurencję pomiędzy deweloperami ceny mieszkań w Wilanowie spadły, wobec tego relacja jakości oferowanych lokali do ich ceny przedstawia się dość korzystnie.
[b]A na Ursynowie?[/b]
W tej dzielnicy powstają głównie inwestycje realizowane w tzw. standardzie popularnym plus. Można też znaleźć nieliczne inwestycje, które da się zaliczyć do segmentu podwyższonego.
Zaletą Ursynowa jest dobra komunikacja z centrum miasta. Większość obecnie realizowanych inwestycji położona jest w zasięgu 10 – 20-minutowego spaceru do stacji metra. Jednak część projektów powstaje w znacznie większej odległości od metra – co naturalnie ma swoje odzwierciedlenie w niższej cenie.
[b]Czy w prezentowanych dziś dzielnicach pojawią się wkrótce nowe projekty, będące teraz w zawieszeniu?[/b]
W związku z obecną sytuacją rynkową i dużą presją na obniżki cen należy się spodziewać, iż projekty będące obecnie w fazie projektowej planowane do sprzedaży w następnych latach będą się charakteryzowały nieco niższym standardem niż te, które obecnie są w ofercie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA