fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Emerytura dla mianowanego urzędnika

Jestem mianowanym pracownikiem urzędu gminy. W marcu kończę 60 lat. Czy na podstawie nowych przepisów dotyczących pracowników samorządowych będę mógł przejść na emeryturę?
[b]Nie.[/b] Uchwalona 21 listopada 2008 r. ustawa zniosła przywileje emerytalne tej grupy pracowników.
Możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę pracowników mianowanych przewidywała obowiązująca do 31 grudnia 2008 r. ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych. Zgodnie z jej art. 23 osoby te, po spełnieniu określonych warunków, mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat (mężczyźni) i 55 (kobiety). Wśród warunków dodatkowych, od których spełnienia uzależnione było przejście na emeryturę, przepisy ustawy z 1990 r. wymieniały: zatrudnienie na podstawie mianowania, urodzenie przed 1 stycznia 1949 r. oraz utrata pracy w wyniku reorganizacji lub likwidacji zakładu pracy.
Nowa ustawa takich zapisów nie przewiduje. Dlatego też [b]pracownicy mianowani – nawet w okresie przejściowym, czyli do 1 stycznia 2012 r. – przechodzą na emeryturę na zasadach ogólnych, określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.[/b] [i]Podstawa prawna: – [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292862]ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458)[/link] – [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172511]ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353, ze zm.)[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA