fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Zbudować kolekcję, uporządkować zmiany w sztuce

„Kamień z Syberii” M. Kijewski
Materiały Promocyjne
Mimo kryzysu gospodarczego, Centrum Sztuki Współczesnej nie zwalnia tempa. Konsekwentnie rozwija zbiory, którymi chce się pochwalić
Budowanie własnej kolekcji to dla instytucji mających prezentować sztukę kwestia priorytetowa, naturalnie wynikająca z prowadzonej przez nie misji. To także sprawa prestiżu. Do tych najlepszych znani artyści sami chcą oddawać swoje prace.
W styczniu mogliśmy podziwiać pierwsze zakupy i depozyty Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a już jutro w Zamku Ujazdowskim zobaczymy piątą odsłonę zbiorów Centrum Sztuki Współczesnej. Co zmieniło się w nich od ostatniej prezentacji w 2005 r.? – Zależy nam, żeby kolekcja Centrum była zbiorem żyjącym – mówi dyrektor instytucji Wojciech Krukowski. – Odstępy między kolejnymi odsłonami dają nam okazję przeorientowania kolekcji, odpowiadania na te wyzwania, które przychodzą ze stron artystów młodych generacji – dodaje.
Stosunek nowości do starszych prac z kolekcji wynosi około 30 procent. Włączono do niej m.in.: Maurycego Gomulickiego, Agatę Bogacką, Pawła Susida, Normana Leto czy Annę Molską. Jak widać – CSW, którego zbiory zaczynają się na sztuce przełomu lat 50. i 60. zwróciło uwagę na twórców tworzących w XXI w. Jakie są więc kryteria doboru prac? – Nie stosujemy kategoryzowania – tłumaczy Krukowski. – Elementem naszej misji jest wskazywanie pól podwyższonej wrażliwości współczesnych artystów. Nie dysponujemy nieograniczoną przestrzenią, stąd potrzeba pewnej selekcji. Nie bez znaczenia jest również sytuacja finansowa, w jakiej Centrum się znajduje. Przy okazji ostatniej prezentacji CSW mocno wspomagała Gmina Centrum. Teraz musiało obejść się bez takiego wsparcia. – Miasto przeorientowało swoją uwagę na zobowiązania wobec Muzeum Sztuki Nowoczesnej – mówi Krukowski. Na szczęście w ostatniej chwili wsparcia udzieliło Ministerstwo Kultury. Wernisaż wystawy, która potrwa do 6 września, odbędzie się o godz. 18.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA