fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Mieszkający w Niemczech pyta o emeryturę w Opolu

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Niebawem skończę 60 lat. Chciałabym złożyć wniosek o emeryturę wyłącznie na podstawie lat pracy w Polsce. Obecnie na stałe mieszkam w Niemczech, ale nigdy tam nie pracowałam. Gdzie w takim razie mam złożyć wniosek o polską emeryturę, skoro nie mam miejsca zamieszkania na terenie Polski?
Osoba zamieszkała za granicą w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, która ma okresy ubezpieczenia przebyte wyłącznie w Polsce, może złożyć wniosek o polską emeryturę lub rentę albo bezpośrednio do jednej z właściwych jednostek organizacyjnych ZUS, albo za pośrednictwem instytucji ubezpieczeniowej państwa zamieszkania. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wyznaczone zostały bowiem konkretne jednostki współpracujące z właściwymi instytucjami państw członkowskich przy rozpatrywaniu wniosków emerytalno-rentowych.
W wypadku Niemiec jest to oddział ZUS w Opolu (Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych). [b]Czytelniczka ma więc do wyboru albo złożyć wniosek o emeryturę w niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej, albo w opolskim oddziale ZUS[/b]. [i]Podstawa prawna: [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172511]ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.)[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA