fbTrack

Ekonomia

Biogaz – polska żyła złota?

Biogazownie będą w uprzywilejowanej pozycji. Jeśli proponowane przez Ministerstwo Gospodarki zmiany w prawie energe- tycznym wejdą w życie, rozpocznie się boom w tej branży.
Rzeczpospolita
Idzie moda na biogazownie.Inwestorzy wydadzą do końca 2010 r. 4 mld zł
Rząd przygotował rozwiązania zachęcające do budowy biogazowni rolniczych. W najnowszym projekcie prawa energetycznego przewiduje się, że wtłaczanie biogazu (efektu fermentacji i spalania odpadków w rolnictwie) do sieci gazowniczej będzie przeliczane na zieloną energię. Oznacza to, że producenci będą otrzymywać certyfikaty dla odnawialnych źródeł energii i za produkcję energii w skojarzeniu. Na ich sprzedaży będą zarabiać – za każdy 1 MWh energii ok. 550 zł.
Z konwencjonalnych źródeł kosztuje ona ok. 200 zł za MWh. Inwestorzy czekają na nowe prawo od kilku miesięcy. Jeśli wejdzie w życie, powstanie nowa, prosperująca branża. – Wydaje się, że nadchodzi boom na biogazownie rolnicze, które staną się źródłem energii elektrycznej i cieplnej. Mogą też stanowić alternatywne źródło pozyskania paliw gazowych – ocenia Aleksander Gawryś, doradca ds. energii Deloitte Business Consulting. Dodaje, że zainteresowanie inwestorów budową biogazowni w Polsce rosło w ostatnich miesiącach lawinowo. – Zgłaszający się do nas inwestorzy chcą przede wszystkim budować biogazownie. Już teraz możemy powiedzieć, że do końca przyszłego roku w kraju rozpocznie się kilkaset takich inwestycji. To będzie wymagało nakładów rzędu kilku miliardów złotych, ale jest realne – mówi prezes Banku Ochrony Środowiska Mariusz Klimczak.
W produkcję energii z biogazu chcą się zaangażować zagraniczni i krajowi przedsiębiorcy: duże grupy energetyczne (np. PGE) i fundusze inwestycyjne, a także rolnicy. Kilka działających obecnie biogazowni rolniczych należy do duńskiego Poldanora – potentata w produkcji wieprzowiny. Zbudowanie jednej biogazowni rolniczej oznacza wydatek kilkunastu milionów złotych. Farmy wiatrowe o podobnej mocy są tańsze, ale ich postawienie zajmuje więcej czasu. – Po uzyskaniu wszystkich pozwoleń biogazownia powstaje w rok. Jej wydajność jest większa niż farmy wiatrowej. Zagraniczne fundusze chcą rozwijać od razu kilka projektów – przekonuje prezes Klimczak. Budowę biogazowni zamierza mocno wspierać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za tydzień rusza nabór wniosków o przyznanie pożyczki dla odnawialnych źródeł energii. Z puli 750 mln zł, jaka ma być wypłacona w tym roku, przynajmniej 40 proc. zostanie przeznaczone na projekty biogazowe. Inwestorzy mogą się także starać o dofinansowanie z programu „Infrastruktura i środowisko”. Ministerstwo Gospodarki pracuje nad programem wybudowania ok. 2,5 tys. biogazowni. Zakłady dałyby pracę 80 – 100 tys. osób na wsi. – Jest to bardzo ambitny plan, może jednak napotkać trudności w realizacji. Natomiast szacunki instytucji bankowych dotyczące rozpoczęcia budowy około 400 biogazowni w ciągu najbliższych dwóch lat są realne – ocenia Aleksander Gawryś. [ramka][srodtytul]Groźba polskiego weta[/srodtytul] Polska chce, by debata nad tym, jak UE wesprze finansowo wysiłki najbiedniejszych krajów planety w dostosowaniu do zmian klimatycznych, przeniosła się na najwyższy poziom polityczny – szefów państw i rządów. Debata na ten temat toczyła się w tym tygodniu wśród ministrów środowiska państw unijnych. Polscy dyplomaci obawiają się jednak, że Polska poniesie zbyt duże koszty wsparcia krajów trzecich w walce ze zmianami klimatycznymi. Przeniesienie debaty na najwyższy poziom polityczny ma zagwarantować korzystniejsze dla nas rozwiązania. Polska argumentuje, że ministrowie środowiska nie są kompetentni, by zobowiązać się do konkretnych rozwiązań. – Nie możemy przesądzać decyzji ministrów finansów w sprawie wydania miliardów euro – tłumaczy polski dyplomata. Po dyskusji ministrów finansów 10 marca sprawa trafi na najbliższy szczyt przywódców państw UE, gdzie decyzje zapadają jednomyślnie, więc Polska będzie miała prawo weta. —pap, ele[/ramka] Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=m.kozmana@rp.pl]m.kozmana@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL