fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Za darmo będą bronić dziennikarzy

Fundacja Niezależne Media chce nagłaśniać przypadki ograniczania wolności słowa w Polsce.
Powstaje fundacja, która będzie za darmo broniła przed sądem dziennikarzy. Jej założycielami są redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz i mecenas Sławomir Sawicki – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
– Właśnie złożyłem wniosek w sądzie o rejestrację fundacji i teraz załatwiam pozostałe formalności – mówi „Rz” mecenas Sawicki. Fundacja będzie nosiła nazwę Niezależne Media. Zajmie się nie tylko pomocą prawną dla pozywanych reporterów, ale też promowaniem w mediach wizerunku dziennikarza niezależnego.
– Chcemy aktywnie włączyć się w walkę o wolność słowa. Planujemy organizowanie akcji i dyskusji na ten temat oraz nagłaśnianie w mediach przypadków ograniczania wolności słowa – zapowiada Sawicki.
Przede wszystkim fundacja chce jednak zapewnić pozywanym dziennikarzom dostęp do bezpłatnych porad prawnych oraz pomóc w przygotowywaniu pism procesowych. – W razie potrzeby nasi prawnicy będą też reprezentować dziennikarzy podczas rozpraw – zapewnia Sawicki.
Zdaniem Sakiewicza powstawanie takich fundacji zostało wymuszone ostatnimi wydarzeniami na rynku mediów. – Niektórzy dziennikarze zostali wprost zarzuceni pozwami ze strony różnych biznesmenów, ale też, co jest niezwykle przykre, także przez innych dziennikarzy – podkreśla. – Ja w praktyce nie powinienem wychodzić z sądu. Trudno nie uznać takiej sytuacji za próbę kneblowania nam ust. Młodzi dziennikarze mogą się tego wystraszyć i kontrowersyjnych tematów nie poruszać.
Według Sakiewicza zapewnienie dziennikarzom bezpłatnej pomocy prawnej może temu zapobiec. – To nie jest pierwsze tego typu przedsięwzięcie, w którym uczestniczę, i mam nadzieję, że będą powstawały kolejne – mówi.
– Jest wiele małych gazet albo dziennikarzy niezależnych, których po prostu nie stać na kosztowny proces ze znanym biznesmenem albo wielkim koncernem medialnym. Chcemy dać im instrument do obrony – dodaje mec. Sawicki. – Każdy, kto uzna, że potrzebna jest mu nasza pomoc, będzie mógł ją uzyskać. Kontakt do naszej fundacji będzie można znaleźć w Internecie.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=j.strozyk@rp.pl]j.strozyk@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA