fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Po godzinach w poniedziałek

Agencja Gazeta
[srodtytul]Uroki zimowej wycieczki na grzybobranie[/srodtytul]
Schyłek grudnia to idealna pora, by wybrać się na „Grzybobranie”. Czyli prezentację najnowszego koncertowego projektu Wojtka Mazolewskiego – jednej z najbardziej ruchliwych postaci polskiej muzyki improwizowanej, lidera grupy Pink Freud.
Trójmiejski basista i kompozytor znów proponuje nam fascynującą wyprawę na pogranicze jazzu, nowej elektroniki, avant rocka, drum’n’basu i klimatów transowych. Muzykę swego kwintetu (obok lidera grają w nim Kuba Staruszkiewicz – perkusja, Joanna Duda – fortepian, Irek Wojtczak – saksofon, Kamil Szuszkiewicz – trąbka) Mazolewski proponuje rozpatrywać jako ilustrację do gry planszowej. Gra się w nią samemu, a celem nie jest zwycięstwo, ale doprowadzenie do ponownego zagrania.
Projekt „Grzybobranie”, który zrodził się przed rokiem w kręgu młodych muzyków w Sopocie i został nagrany na płycie, zdaje się przewrotnie nawiązywać do „Winobrania”, legendarnego albumu Zbigniewa Namysłowskiego z lat 70.
[i]Adam Ciesielski[/i]
[i]TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8, tel. 022 480 80 80, godz. 20, bilety 30 i 35 zł.[/i]
[srodtytul]Sztuka Dokumentu Rzeczpospolita Kultur[/srodtytul]
[b]„Ukraina. Narodziny narodu”, czyli Jerzy Hoffman o swoim nowym cyklu[/b]
Jerzy Hoffman już od 2004 r. pracował nad stworzeniem cyklu o Ukrainie. Inspiracją do wykreowania bloku „Ukraina. Narodziny narodu” była dla niego książka byłego prezydenta tego kraju Leonida Kuczmy „Ukraina to nie Rosja”.
W czterech ułożonych chronologicznie dokumentach reżyser postanowił ukazać dzieje wschodniego narodu na przestrzeni tysiącleci. Udało mu się podołać temu wyzwaniu m.in. dzięki pomocy ukraińskich historyków. To m.in. o docieraniu do źródeł reżyser sam opowie widzom dziś przed seansem.
Wieczorny pokaz efektów pracy Hoffmana i jego ekipy to największe wydarzenie dobiegającego końca festiwalu Sztuka Dokumentu Rzeczpospolita Kultur.
Można zobaczyć dwie pierwsze części cyklu. „Od Rusi do Ukrainy” to próba odtworzenia dziejów od czasów najdawniejszych do końca XVIII wieku, wyraźnie odwołująca się do współczesnego rozumienia patriotyzmu. Druga odsłona – „Ukraina czy Małorosja?” – przedstawia zaś okres od końca XVIII wieku do początków wieku XX.
Po seansach zaplanowano spotkanie z Janem Malickim, dyrektorem Studium Europy Wschodniej UW.
Pozostałe części cyklu: „Na wieki razem” i „Niepodległość” można zobaczyć we wtorek.
[i]aba[/i]
[i]Kino Rejs, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, godz. 19, wstęp wolny.[/i]
[srodtytul]Kino[/srodtytul]
[b]Australia
CINEMA CITY SADYBA[/b]
Melodramat z Nicole Kidman i Hugh Jackmanem w rolach głównych. Angielska arystokratka Lady Sarah Ashley dziedziczy ranczo w Australii. Do jego prowadzenia wynajmuje nieokrzesanego poganiacza bydła...
[i]Ul. Powsińska 31, tel. 022 550 33 33, godz. 18.15. [/i]
[b]Just Dance – Tylko taniec!
KINOTEKA[/b]
Lauryn Kirk marzy o tańcu i wyrwaniu się z rodzinnego miasteczka. Wyjeżdża więc do Chicago na egzaminy wstępne do prestiżowej szkoły. Niestety, nie zdaje. Ale boi się przyznać bratu do porażki i zaczyna jakoś układać sobie życie w wielkim mieście.
[i]Ul. Chmielna 33, tel. 022 828 33 23, godz. 20. [/i]
[b]Księżna
ATLANTIC[/b]
Dramat kostiumowy. Historia Georginy Cavendish, damy dworu, która w wieku 16 lat zostaje żoną księcia Devonshire. Egoistyczny władca szybko traci zainteresowanie dziewczyną i szuka wrażeń w kolejnych romansach.
[i]Ul. Chmielna 33, tel. 022 828 33 23, godz. 20.40. [/i]
[i]ul[/i]
[srodtytul]Muzyka[/srodtytul]
[b]Haendel i Telemann
Kościół Środowisk Twórczych[/b]
W ramach Festiwalu Bożonarodzeniowego Incarnatus Est w świątyni, do której po pożarze wraca muzyka, zabrzmi sonata „Gloria in excelsis Deo” Georga Friedricha Haendla oraz kantata bożonarodzeniowa Georga Philippa Telemanna. Wśród wykonawców mezzosopranistka Dorota Lachowicz (na zdjęciu), sopranistka Marta Boberska oraz zespół muzyki dawnej Nova Casa.
[i]Pl. Teatralny 18, godz. 19, wstęp wolny. [/i]
[b]Skowron w kwartecie Tygmont[/b]
Janusz Skowron, klawiszowiec znany m.in. z występów w zespołach Tomasza Stańki i Zbigniewa Namysłowskiego, tym razem zagra z własnym kwartetem akustycznym.
[i]Ul. Mazowiecka 6/8, tel. 022 828 34 09, godz. 20, wstęp wolny. [/i]
[i]ac[/i]
[srodtytul]Teatr[/srodtytul]
[b]TOPORLAND
STARA PROCHOFFNIA[/b]
Jedno z najbardziej popularnych przedstawień Unii Teatru Niemożliwego. Zainspirowana twórczością Rolanda Topora suita na tekturę i kontrabas rozgrywa się w świecie, w którym pod warstwą inteligentnego humoru kryje się okrucieństwo.
[i]Ul. Boleść 2, tel. 022 635 89 64, godz. 19.[/i]
[b]SKRAWKI
CENTRALNY BASEN ARTYSTYCZNY[/b]
Nowy spektakl Kompanii Doomsday z Białegostoku to autorska adaptacja Szekspirowskiego „Otella”. Znany w Warszawie przede wszystkim z przedstawień „Kąsanie” i „Baldanders” zespół próbuje odczytać klasykę dramatu przez umieszczenie go w stworzonym przez siebie świecie teatru ożywionej formy.
[i]Ul. Konopnickiej 6, tel. 022 339 06 08, godz. 20. [/i]
[b]TEATR JEST ŚWIATEM
POLSKI[/b]
„Tulipanów gorzki zapach” to uteatralizowany przez Annę Kękuś esej Zbigniewa Herberta. Na scenie Grażyna Barszczewska, Marta Dąbrowska, Ewa Domańska, Olgierd Łukaszewicz, Michał Maciejewski i Maksymilian Rogacki.
[i]Ul. Karasia 2, tel. 022 826 79 92, godz. 19. [/i]
[i]ar[/i]
[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]
[b]Paweł Kowalewski
Galeria Appendix2[/b]
Wystawa „Ja zastrzelony przez Indian po raz drugi” jest symbolicznym powtórzeniem pracy dyplomowej artysty sprzed 25 lat. Malarstwo Kowalewskiego, członka Gruppy, jak zwykle pełne jest aluzji i stanowi połączenie starszych obrazów z nowymi seriografiami.
[i]Ul. Białostocka 9, tel. 022 670 12 02, godz. 11 – 18. [/i]
[b]RTV/AGD galeria ddr studio[/b]
W miejscu reklamującym się jako „warszawska świątynia PRL” malarskie cykle prezentuje Marcin Bober. Artysta czerpie z motywów poprzednich dekad, bazując na pop-arcie, nowej figuracji i malarstwie socrealistycznym.
[i]Ul. Mokotowska 31, tel. 022 628 40 60, godz. 12 – 20. [/i]
[i]igse[/i]
[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]
[b]Karuzela z Aniołami
CK Pałac – Kasyno, Podkowa Leśna [/b]
Po świątecznych atrakcjach warto wybrać się na spacer do lasu. A jeśli skierujemy kroki do Podkowy Leśnej, miłym przerywnikiem stanie się odwiedzenie tutejszego Centrum Kultury. Poza wypiciem kawy lub gorącej czekolady obejrzymy wystawę malarstwa Bogny Czechowskiej. Te proste, ciepłe i magiczne obrazy spodobają się zarówno rodzicom, jak i dzieciom.
[i]Ul. Lilpopa 18, tel. 022 729 13 84, godz. 10 – 18. [/i]
[b]Józef Wilkoń – Bestie i Anioł
Traffic Club[/b]
Jeszcze przez tydzień można oglądać prace Józefa Wilkonia. Na ekspozycji, obok bluesowych rysunków, znalazły się wybrane rzeźby z polichromowego drewna i metalu. Wchodzących do galerii wita 3,5-metrowa postać Anioła. A to dopiero zapowiedź tego, co zobaczymy w sali klubowej na III piętrze księgarni. Są tu baśniowe stwory, krokodyle, łosie, ryby czy nietoperze.
[i] Ul. Bracka 25, tel. 022 692 14 50, godz. 10 – 22. [/i]
[b]Morskie stwory: Prehistoryczna przygoda 3D
Orange IMAX[/b]
Superprodukcja National Geographic przywraca do życia żyjące 80 milionów lat temu gady morskie. W morzu śródlądowym pokrywającym wówczas środkowo-zachodnią części Ameryki pływały Styxosaurus o żyrafiej szyi, morskie ptaki z uzębionymi dziobami czy drapieżca Tylosaurus o cielsku osiągającym do ok. 12 metrów długości.
[i]Ul. Powsińska 31, tel. 022 550 33 33, godz. 17.30.[/i]
[i]tr[/i]
[srodtytul]Kulinaria[/srodtytul]
[b]La Rose des Vents[/b]
Po świątecznym biesiadowaniu restauracja zaprasza na lekkostrawne dania. Zjemy tu m.in. krem z cukinii z suszonymi pomidorami i parmezanem (18 zł), stek z różowego tuńczyka w sosie małżowym z dzikim ryżem i warzywami (59 zł), gotowanego na parze halibuta podanego z sosem z kawałkami pomidora i duszonymi warzywami (56 zł), delikatnego turbota z sałatką mango i awokado (59 zł) albo małże duszone z warzywami w sosie szampańskim (39 zł). Na deser jest puchar lodów z polewą smakową (16 zł). Od godziny 12 do 22.30 funkcjonuje tu otwarty bufet, w którym można skomponować własne menu – zarówno przystawki, jak i dania ciepłe czy desery. Dla dzieci do 12 lat proponowane są zestawy za 39 zł.
[i]Ul. Towarowa 2, tel. 022 582 75 00. [/i]
[b]Vegabar[/b]
Zupa z soczewicy, musaka z bakłażana, pomidorów, papryki, sera i śmietany, kotleciki sojowe, pasty z warzywami, pita z duszonymi lub grillowanymi warzywami, surówki, sałatki, dania na bazie fasoli, sok z buraków, pomidora lub z brzozy, zielona herbata albo... piwo. Też wegetariańskie. Do tego bezpretensjonalne, nieduże, ciepłe wnętrze. To oferta Vegabaru. Warto wiedzieć: obowiązuje samoobsługa, bywają kolejki.
[i]Ul. Oboźna 9, tel. 0 695 672 986. [/i]
[i]m.j.-l.[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA