fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Świąteczne żniwa firm kurierskich

Firmy Kurierskie w Polsce
Rzeczpospolita
Pod koniec roku Liczba przesyłek rośnie o 50 proc. Mimo kryzysu na świecie w Polsce firmy logistyczne wciąż mają pełne ręce roboty. By zrealizować zamówienia, zwiększają zatrudnienie.
– Ostatni kwartał roku jest przez nas nazywany szczytem paczkowym – mówi Tomasz Swat, dyrektor operacyjny DPD Polska. – W niektórych dniach dostarczamy nawet od 30 do 50 proc. przesyłek więcej niż w innych okresach roku.
Podobny skok, sięgający 50 proc. w okresie przedświątecznym, zaobserwowała również spółka TNT. Dwucyfrowym wzrostem chwali się też polski oddział DHL. By odpowiedzieć na zapotrzebowanie klientów w ostatnim kwartale roku, tradycyjnie już firmy logistyczne zwiększają liczbę współpracujących z nimi kurierów.
W tym roku, jak podają eksperci, branża w Polsce nie odczuła jeszcze skutków kryzysu. Wręcz przeciwnie. DPD szacuje, że w grudniu dostarczy o 35 proc. przesyłek więcej niż rok temu. TNT w grudniu tego roku transportuje o 15 proc. więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku. – Dużo słabszy niż zwykle w tym okresie jest popyt na transporty międzynarodowe. Wynika to z kłopotów, z jakimi borykają się rynki zagraniczne – mówi Rafał Dziura, dyrektor sprzedaży i marketingu TNT Polska. – Na szczęście rekompensuje to wzrost zapotrzebowania na przesyłki krajowe.
Na wyhamowanie polskiej gospodarki zwracają uwagę eksperci z DHL Ekspres. Liczą się z tym, że w tym roku wzrost nadawanych przesyłek pod koniec roku wciąż będzie widoczny, lecz już nie tak spektakularny jak w latach poprzednich.
Spowolnienie w branży logistycznej wyraźnie odczuwalne jest na Zachodzie. – W Europie Zachodniej ten rok będzie spokojniejszy, w Polsce wciąż dostarczamy mniej paczek w przeliczeniu na mieszkańca niż na Zachodzie – mówi Rafał Nawłoka, prezes DPD Polska.
Po złotych latach, gdy corocznie wzrost dostarczanych przez firmy przesyłek krajowych był dwucyfrowy, a międzynarodowych nawet trzycyfrowy, przychodzą czasy stabilizacji rynku. W przyszłym roku liczba zleceń w firmach kurierskich ma wciąż rosnąć, tyle że wolniej niż w latach ubiegłych, gdy wzrost rok do roku wynosił nawet 20 proc. Na Zachodzie branża rozwija się w tempie kilku procent rocznie. – W Polsce dwucyfrowe wyniki wzrostu mogą się utrzymać jeszcze przez dwa – trzy lata, potem spadną poniżej 10 proc. – prognozuje Nawłoka.
Wartość rynku usług kurierskich w 2007 r. według szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej wyniosła ok. 1,7 mld zł, z czego 1,2 mld zł to koszt nadania przesyłek krajowych. W 2005 r. wartość rynku była szacowana przez jego uczestników na 1,1 mld zł.
Największy udział w rynku w 2007 r. pod względem wartości przychodów miała UPS, tuż za nią znalazły się DPD i TNT. UPS i DPD mają też mieć największy udział w rynku pod względem liczby dostarczanych przesyłek.W Polsce działa ponad 100 firm zajmujących się dostarczaniem przesyłek o wadze ponad 50 gr. Jak podaje UKE, ok. 46 proc. nadawanych paczek tego typu obsługuje Poczta Polska.
[ramka]Na wartym ponad 1,7 mld zł rynku działa ponad 100 firm, ale zarejestrowanych jest 164. Pod względem ilości firmy dostarczają najwięcej druków bezadresowych, czyli ulotek. Największe dochody przynoszą paczki – krajowe i zagraniczne. [/ramka]
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki:
[mailto=a.stefanska@rp.pl]a.stefanska@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA