fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Nowe rodzaje ograniczonych praw jazdy

Fotorzepa, MW Michał Walczak
To nowość dla posiadaczy motocykli lub skuterów. Chcesz jeździć na automacie – będziesz miał ograniczone prawo jazdy
Ograniczenia zawarte w prawach jazdy na motocykle to nie nasz wymysł. Do wprowadzenia zmian (obowiązują od dziś) zmusiła nas unijna dyrektywa. Powinniśmy ją byli wprowadzić do 30 września 2008 r. Koniec grudnia więc to ostatni dzwonek, aby uniknąć upomnienia z zagranicy.
Dotychczas kategoria A pozwalała na prowadzenie każdego motocykla, A1 – motocykli o pojemności do 125 cm sześc. I właśnie te kategorie obejmuje zmiana. Polega ona na rozszerzeniu dotychczasowego ograniczenia prawa prowadzenia pojazdów z automatyczną skrzynią biegów do pojazdów bez pedału sprzęgła albo dźwigni ręcznej – na kategorie A albo A1.
Prawo jazdy generalnie może obecnie zostać ograniczone z dwóch względów. Pierwsze ograniczenie wiąże się ze stanem zdrowia osoby, która dany dokument posiada. Drugie zaś dotyczy możliwości kierowania określonym rodzajem pojazdów.
Pierwsze ograniczenie nakłada lekarz, który wydaje zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Może on w tym zaświadczeniu napisać, że wydane kierowcy prawo jazdy ważne jest tylko wówczas, gdy kieruje on np. z aparatem słuchowym (osoba słabo słysząca), w okularach lub soczewkach kontaktowych (krótkowidz, dalekowidz) lub ma pojazd przystosowany do potrzeb inwalidy.
Drugie ograniczenie jest nakładane na wydawane zainteresowanemu prawo jazdy przez ośrodek egzaminowania. [b]Jeżeli kursant brał udział w szkoleniu na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów, to egzamin państwowy musi także być przeprowadzany na tak wyposażonym pojeździe. [/b]
W tej sytuacji prawo jazdy jest ograniczane specjalnym kodem i uprawnia właściciela do kierowania wyłącznie „automatami”. Chcąc jeździć samochodami z ręczną skrzynią biegów, taka osoba musi uzyskać nowe prawo jazdy (wcześniej zdając egzamin).
Teraz sprawa będzie wyglądała analogicznie w wypadku motocykli – i większych, i mniejszych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA