fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Nauczyciele mogą korzystać z wcześniejszych emerytur

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
ZUS uspokaja, że nadal pedagodzy będą mogli przejść na emeryturę bez względu na wiek
Wyjaśnia, że niepotrzebnie obawiają się oni utraty prawa do przechodzenia na wcześniejsze emerytury w związku z zawetowaniem przez prezydenta ustawy o emeryturach pomostowych.
Bez względu na jej los nauczyciele nadal mogą korzystać ze świadczeń przed osiągnięciem wieku emerytalnego na podstawie art. 88 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182007]Karty nauczyciela[/link].
Zgodnie z tym przepisem nauczyciel ma prawo do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek. Musi jednak spełnić warunki dotyczące stażu pracy. Przede wszystkim zainteresowany musi legitymować się co najmniej 30-letnim okresem zatrudnienia (składkowym i nieskładkowym), w tym co najmniej 20-letnim okresem tzw. pracy przy tablicy. Może także mieć krótszy, bo 25-letni ogólny okres zatrudnienia, ale w tym 20 lat pracy w szkolnictwie specjalnym. Te 20 lat pracy nauczycielskiej musi być wykonywane co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy.
ZUS przyzna emeryturę nauczycielowi dopiero wtedy, jeśli na swój wniosek rozwiąże on stosunek pracy.
Zgodnie jednak z art. 88 ust. 2a Karty [b]urodzeni w latach 1949 – 1968 zachowują prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli spełnią warunki do uzyskania emerytury do końca tego roku.[/b] Wyjątek dotyczy rozwiązania stosunku pracy. Odejść ze szkoły mogą więc później, także po 31 grudnia br. Emerytury nie dostaną jednak ci, którzy przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego, chyba że złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA