fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Strefa euro: Inflacja HICP najniższa od września 2007 r.

Inflacja HICP w strefie euro spadła w listopadzie do 2,1 proc., licząc rok do roku z 3,2 proc. w październiku. W stosunku do poprzedniego miesiąca wskaźnik HICP wyniósł minus 0,5 proc. - podał europejski instytut statystyczny Eurostat
W Polsce wzrost cen liczony według metodologi Eurostatu wyniósł 3,6 proc. w skali roku.
Analitycy spodziewali się inflacji w strefie euro na poziomie 2,1 proc. w ujęciu rocznym i minus 0,5 proc. w miesięcznym.
Miesiąc wcześniej wyniosła ona odpowiednio 3,2 i 0,0 procent.
Po wyłączeniu szczególnie podatnych na wahania cen żywności i energii inflacja strefy euro wyniosła 2,2 proc. rok do roku i 0,0 proc. miesiąc do miesiąca wobec odpowiednio 2,4 i 0,4 proc. przed miesiącem.
Analitycy oczekiwali 2,2 proc. w stosunku rocznym i 0,1 proc. w skali miesiąca.
Listopadowa inflacja HICP w Polsce wyniosła według Eurostatu 3,6 proc. w ujęciu rocznym i 0,2 proc. miesiąc do miesiąca.
[ramka][b]HICP[/b] to zharmonizowane dane liczbowe dotyczące inflacji niezbędne Komisji i Europejskiemu Bankowi Centralnemu do wykonywania swych funkcji. HICP zostały opracowane dla ułatwienia międzynarodowego porównywania inflacji cen konsumpcyjnych. Są one ważnym wskaźnikiem przy zarządzaniu polityką monetarną.
[b]HICP[/b] odnoszą się do cen wszystkich towarów nabywanych przez konsumentów, którzy starają się zachować modele konsumpcji, to znaczy do towarów określonych przez podstawowe kategorie wydatków (wagi). Kategorie te składają się z wyraźnie wymienionych segmentów konsumpcyjnych odróżniających się poprzez cel konsumpcji. W statystyce zbiór wszystkich ofert produktów może być dokładnie podzielony na segmenty konsumpcyjne. Segmenty konsumpcyjne są stosunkowo trwałe, choć oferty produktów, które tworzą dany segment, zmieniają się wraz ze zmieniającym się rynkiem.
[i]Rozporządzenie Komisji Wspólnot Europejskich nr 1334/2007[/i][/ramka]
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA