fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Francuzi odpierają Niemców nad Marną, a tymczasem...

Askarysi plk von Lettow-Vorbecka w ataku, rys. L. Dobrich-Steglitz
Archiwum „Mówią wieki”, Bridgeman Art Library
[srodtytul]Na Świecie [/srodtytul]
Wraz z wybuchem wojny w Europie alianci zaatakowali kolonie niemieckie w Azji i Afryce. W sierpniu 1914 roku wojska nowozelandzkie zajęły Samoa Zachodnie, australijskie zaś północno-wschodnią część Nowej Gwinei. Japończycy opanowali Karoliny, Wyspy Mariańskie i Marshalla w Mikronezji oraz bazę morską w Jiaozhou na wybrzeżu Chin. Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia (obecnie Namibia) broniła się do lipca 1915 roku, ale w Niemieckiej Afryce Wschodniej (obecnie Tanzania) gen. Lettow-Vorbeck bił się aż do listopada 1918 roku.
[srodtytul]W Europie[/srodtytul]
W połowie sierpnia 1914 roku do Prus Wschodnich wkroczyły armie rosyjskie generałów Rennenkampfa i Samsonowa. Wobec groźby oskrzydlenia gen. von Prittwitz nakazał swojej 8. Armii odwrót, jednak niemieckie naczelne dowództwo nie zaakceptowało tej decyzji i pozbawiło go komendy, mianując na jego miejsce gen. von Hindenburga (szefem jego sztabu został gen. Ludendorff). Między 26 a 31 sierpnia pod Tannenbergiem Niemcy rozbili 2. Armię Samsonowa, a 6 – 12 września w bitwie nad jeziorami mazurskimi zadali ciężkie straty i zmusili do odwrotu 1. Armię Rennenkampfa.
[srodtytul]W Polsce [/srodtytul]
Na początku sierpnia 1914 roku w Krakowie z członków polskich organizacji strzeleckich Józef Piłsudski utworzył Pierwszą Kompanię Kadrową, która wkroczyła do zaboru rosyjskiego. Po zajęciu Kielc i nieudanej próbie wzniecenia powstania jednostka powróciła do Krakowa, gdzie pod egidą Naczelnego Komitetu Narodowego stała się zalążkiem Legionu Zachodniego. Oddziały Piłsudskiego walczyły pod Laskami, Anielinem, Krzywopłotami i na Sądecczyźnie, a w grudniu zorganizowano z nich I Brygadę Legionów Polskich.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA