fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Więcej chętnych na AIG

AIG Bank jest 20. na polskim rynku pod względem funduszy własnych, ale jego efektywność należy do najwyższych. ?
Rzeczpospolita
W kolejce do kupna AIG Banku jest kilku kandydatów. W tej grupie, oprócz PKO BP, znalazł się również BZ WBK – wynika z informacji „Rz”
Oferty nie złożył natomiast ING Bank, który według naszych informacji był zainteresowany możliwością przejęcia AIG Banku we wstępnym etapie negocjacji. Wczoraj koncern AIG potwierdził, że rozmawia z kilkoma podmiotami o sprzedaży AIG Banku oraz AIG Credit.
„Rz” w połowie listopada podała, że kupnem tych aktywów zainteresowany jest PKO BP. Późnym wieczorem we wtorek bank potwierdził, że 28 listopada złożył ofertę. W środę na giełdzie kurs PKO BP wzrósł o 0,36 proc. przy obrotach sięgających 300 mln zł.
Według większości analityków taka transakcja miałaby sens. – Dużo korzystniejsze dla PKO BP byłoby kupno banku działającego w segmencie detalicznym, niż gdyby zdecydował się na akwizycję za granicą, w czym nie ma doświadczenia, lub starał się przejąć bank koncentrujący się na obszarze korporacyjnym – uważa Andrzej Powierża, analityk DM Banku Handlowego.
Zakup AIG Banku pozwoliłby na wejście w nisze bankowości konsumenckiej, w której PKO BP nie miał dotąd bardzo mocnej pozycji. AIG Bank specjalizuje się w udzielaniu wysokomarżowych pożyczek, co pozwalało na osiągnięcie bardzo wysokiej efektywności. Jego aktywa sięgały na koniec III kwartału 7,3 mld zł, a sieć obejmowała 166 oddziałów własnych i 34 franczyzowe; pozyskał 2 mln klientów. Przejęcie tego banku przez PKO BP nie oznaczałoby wprawdzie skokowego zwiększenia skali działania, ale pozwoliłoby na odzyskanie pozycji lidera – wyprzedzenie Pekao SA pod względem wielkości aktywów.
Korzyści z tej transakcji – zakładając, że zostałaby sfinalizowana – zależeć będą także od tego, czy PKO BP sprawnie poradzi sobie z przejęciem i zarządzaniem tą instytucją. Według ocen rynkowych dużo lepszym wyjściem byłoby zachowanie odrębności organizacyjnej i sieci AIG Banku niż pełne wchłonięcie. Są też ewentualne minusy takiej akwizycji.
– Argumentem przemawiającym przeciw tej transakcji jest fakt, że AIG Bank w niewielkim stopniu finansuje akcję kredytową z depozytów, co po przejęciu go przez PKO BP obniżyłoby jego płynność – uważa Piotr Palenik, analityk ING Securities.
Konieczność pozyskiwania środków z rynku w trudnych warunkach rynkowych wpływa na wycenę banku. Z szacunków „Rz”?wynika, że wycena AIG banku sięga 1,3 – 1,5 mld zł.
Większość pytanych przez nas bankowców uważa, że cena będzie zbliżona do tego przedziału lub nawet wyższa. – Przedział cenowy w granicach 1,3 – 1,5 mld zł jest rozsądny – ocenia Michał Sobolewski, analityk Domu Maklerskiego IDM.
Eksperci podkreślają jednak, że ostateczna cena będzie zależała od liczby chętnych. Z naszych ustaleń wynika, że w tej grupie jest BZ WBK (choć spółka nie chciała potwierdzić tych informacji). To mogłoby oznaczać rezygnację ze stworzenia odrębnej sieci do sprzedaży prostych produktów bankowych, nad którą bank pracuje od kilkunastu miesięcy (składająca się z placówek franczyzowych sieć miała działać pod odrębną marką Minibank, choć ostatnio zrezygnowano z tej nazwy).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA