fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

System pozwoli znaleźć zagraniczną willę gangstera

Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Nie pomoże zakładanie kont i kupno apartamentu poza krajem. Kiedy zacznie działać system odzyskiwania mienia, przestępcy będą tracić majątki
Sądy rzadko ogłaszają przepadek gangsterskiego mienia pochodzącego z przestępstw. Twierdzą, że dla ustalenia składników majątku przestępców często trzeba by prowadzić oddzielny, żmudny proces. A na to sąd orzekający w sprawie – rozstrzygający o winie lub niewinności – pozwolić sobie nie może.
Jednak już od połowy grudnia tego roku powinno się to zmienić na lepsze, ponieważ ruszy Biuro Odzyskiwania Mienia. W jego skład oprócz policjantów wejdą m.in. pracownicy urzędów skarbowych, generalnego inspektora informacji finansowej i prokuratorzy. Biuro powstaje w związku z wykonaniem decyzji Rady UE, zgodnie z którą podobne instytucje mają funkcjonować we wszystkich krajach unijnych.
[srodtytul]Dobra do odzysku[/srodtytul]
Rozwiązanie to pozwoli przede wszystkim na bardziej skuteczną współpracę międzynarodową w tej dziedzinie. Dziś przestępca dopuszcza się czynu w jednym kraju, a uzyskany majątek lokuje w innym. – Nowe narzędzie, jakim jest biuro, pozwoli na ograniczenie tego rodzaju praktyk – mówi “Rz” Adam Rapacki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
W związku z utworzeniem biura na większą skalę ma ruszyć elektroniczny system odzyskiwania mienia (ESOM).
[srodtytul]Badanie majątków[/srodtytul]
ESOM służy głównie policjantom i prokuratorom. [b]Znajdą się w nim wszelkie informacje o prawnych i praktycznych możliwościach ujawniania i pozbawiania mienia sprawców przestępstw. [/b]
Do systemu trafią przepisy, orzecznictwo i wszelkie inne niezbędne do takich ustaleń materiały. Będzie to więc prawdziwe kompendium wiedzy o tym, co zrobić, by namierzyć wszystkie składniki majątku gangstera i skutecznie je zabezpieczyć.
– Na razie system działa na poziomie centralnym – mówi “Rz” minister Rapacki. Z czasem ma zejść na poziom województw i wówczas znacząco zwiększy się jego efektywność. Szkopuł w tym, że jest to specyficzna i specjalistyczna wiedza, a wyszkolenie odpowiednich fachowców wymaga czasu.
– W przyszłości również w dużych sprawach gospodarczych drobiazgowe badanie składników majątku ma być obligatoryjne – dodaje. Jego zdaniem powodzenie przedsięwzięcia zależy od sprawnej współpracy prokuratury, policji oraz urzędów skarbowych i generalnego inspektora informacji finansowej. Te ostatnie bowiem mają najlepsze informacje o zasobności portfeli obywateli (w tym również tych podejrzanych).
[srodtytul]Informacja nie dla Kowalskiego[/srodtytul]
Kiedy powstanie biuro, uda się przeszkolić fachowców, system zacznie sprawniej funkcjonować – gangsterzy będą mieli kłopot z ukryciem owoców przestępczej działalności nie tylko w kraju, ale i za granicą.
Ten system został stworzony dla fachowców. Nie pomoże więc przeciętnemu Kowalskiemu, który został np. napadnięty i okradziony.
– Dla takich obywateli organizujemy wystawy rzeczy odzyskanych, o których informujemy m.in. za pośrednictwem mediów – mówi “Rz” Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji. – To dziś jedyna szansa na odzyskanie skradzionego roweru czy sprzętu.
Ta sytuacja również wkrótce ma się zmienić. Kiedy już ruszy system pomagający organom ścigania, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma zamiar dokonać scentralizowania bazy danych przedmiotów utraconych przez obywateli. Chodzi o to, by dostęp do niej mieli wszyscy zainteresowani.
[ramka][b]Gangi coraz częściej łapane[/b]
Przestępczość zorganizowana:
- liczba zatrzymanych – 3405
- liczba podejrzanych – 5028
- liczba aresztów tymczasowych – 1952
- liczba dozorów policyjnych – 1648
- mienie zabezpieczone – 175 952 146 zł
- mienie odzyskane – 24 208 358 zł
źródło: Komenda Główna Policji,dane obejmują miesiące od stycznia do września 2008 r.[/ramka]
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
[mail=a.lukaszewicz@rp.pl]a.lukaszewicz@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA