fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Rząd podpowie emigrantom, jak wrócić do kraju

Polka w Londynie
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Czy 6 kilogramów truskawek to już przemyt? Czy kot potrzebuje paszportu? Czy Mona Lisa może jechać ze mną? Takimi pytaniami na stronie www.powroty.gov.pl. reklamuję się nowy portal informacyjny dla Polaków, którzy chcą wrócić z zagranicy do kraju.
Uruchomi go dziś w Londynie przed 16.00 premier Donald Tusk. Portal to główny element programu dla emigrantów pt. "Masz Plan na powrót?", przygotowanego przez rząd.
Strona utrzymana jest w barwach biało-czewronych, w tle widać lecące bociany i stare wierzby. Będzie z niej można się dowiedzieć, jak w Polsce założyć firmę, dokąd się udać, by znaleźć pracę, jak uzyskać numer PESEL czy choćby znaleźć szkołę dla dwujęzycznych dzieci w środku roku szkolnego. Ale przede wszystkim będzie można także zadać konkretne pytanie np.: jaką posadę znajdzie 50-letni hydraulik, który z Irlandii wróci do Rawy Mazowieckiej? Odpowiedzą eksperci, pracownicy ministerstw i urzędów w ciągu 14 dni.
– Bezpośrednich ofert pracy na portalu na razie nie będzie, bo musielibyśmy stworzyć też specjalny system ich weryfikacji, ale będą wszelkie informacje o akcjach pracodawców szukających pracowników – mówi dr Paweł Kaczmarczyk z Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów.
W zakładce: regiony – będzie można znaleźć np. szczegóły dotyczące sytuacji na rynku pracy w danym terenie Polski.
Do polskich konsulatów za granicą, polonijnych instytucjach społeczno-kulturalnych, a także wybranych gazet przewodnik trafi też w wersji papierowy pt. "Powrotnik. Nawigacja dla powracających".
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA