fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Można zwolnić chorego, który stawił się do pracy

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Pracodawca wręczył mi wypowiedzenie. Po tym wydarzeniu zasłabłam i lekarz stwierdził, że nie jestem zdolna do pracy. Poszłam na zwolnienie. Czy fakt, że w dniu, w którym dostałam wypowiedzenie, byłam chora, ma wpływ na zwolnienie mnie z pracy?
[i][b]Odpowiada Rafał Kolano, radca prawny w kancelarii Kolano & Michalski & Tarnawski w Katowicach:[/b][/i]Zasadniczo stosunek pracy osoby przebywającej na zwolnieniu lub urlopie podlega ochronie.Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy firma nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu ani w czasie innej nieobecności zainteresowanego, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania tej umowy bez wypowiedzenia.Zakaz ten obejmuje wszystkie rodzaje urlopu, w tym także urlop na żądanie, z tym zastrzeżeniem, iż zachowanie pracownika polegające na złożeniu żądania już po otrzymaniu w danym dniu wypowiedzenia umowy nie powoduje naruszenia przez pracodawcę wymienionego przepisu.Należy jednak zwrócić uwagę na to, że art. 41 k.p. przewiduje zakaz złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, a nie skutku w postaci rozwiązania umowy (tak orzekł [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 11 listopada 1986 r., sygn. I PRN 85/86[/b]).Z tego wyroku wa...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA