fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Walka o lokaty

Rośnie oprocentowanie bankowych depozytów
Rzeczpospolita
Banki szukają pieniędzy. Sposobem na pozyskanie środków jest założenie depozytów przez ich klientów
PKO BP, Pekao i Bank Gospodarstwa Krajowego – te instytucje są wymieniane jako główni pożyczkodawcy dla banków. Te trzy banki są nadpłynne, czyli zebrane przez nich lokaty są wyższe niż udzielone przez nie kredyty. Nadwyżkę mogą zagospodarować, np. pożyczając pieniądze innym bankom. Instytucje, które muszą pożyczać od innych, to m.in. BRE, GE Money, Millennium, BPH, Getin, Lukas czy Euro Bank.
Dilerzy wskazują, że warto przeanalizować, które banki oferują najatrakcyjniejsze oprocentowanie lokat, bo to one najbardziej potrzebują środków.
Zagraniczne grupy finansowe, które do niedawna pożyczały naszym bankom dolary, euro czy też franki szwajcarskie, dziś już tego nie robią. Często same mają kłopoty z płynnością w swoim macierzystym kraju. Dlatego trudno pożyczyć waluty, a szczególnie dolary.
Skoro banki nie mogą liczyć na rynek międzybankowy, trzeba sięgać po depozyty od klientów indywidualnych. Właśnie w tym segmencie rynku obserwujemy coraz ostrzejszą rywalizację. Banki windują poziom oferowanego oprocentowania nawet do 9 – 10 proc.!
Dwa tygodnie temu do rywalizacji o oszczędności Polaków przystąpił PKO BP, który zaoferował m.in. lokatę 18-miesięczną oprocentowaną na poziomie 7 proc. w skali roku. Według informacji „Rz” PKO BP zbiera dziennie 250, a w niektórych dniach nawet 300 mln zł tylko na nowo zaoferowanych produktach. To oznacza, że od momentu wprowadzenia nowej oferty, czyli od 22 września, klienci zdeponowali na nowych lokatach około 4 mld zł (bez uwzględnienia wpływu środków na inne depozyty).
Mniejsi konkurenci podbijają stawki, także na krótkoterminowych lokatach. Getin Bank daje 9 proc. (w skali roku) na 4-miesięcznej lokacie i podniósł oprocentowanie 3-miesięcznych depozytów do 8,5 proc. (taką stawkę wcześniej oferował BGŻ). Nordea Bank wprowadził lokatę 3-miesięczną oprocentowana na 10 proc., choć pozwala na niej zdeponować nie więcej niż 10 tys. zł.
Rośnie też atrakcyjność lokat walutowych. Wczoraj oprocentowanie depozytów w euro podniósł BZ WBK (z 3,7 do 5 proc.), a Getin Bank w najbliższym czasie podniesie oprocentowanie 3- i 6-miesięcznych lokat dolarowych do 4,5 proc.
[ramka]Rywalizacja o lokaty jest coraz ostrzejsza. Wysokie odsetki można otrzymać także na depozytach krótkoterminowych.[/ramka]
[ramka]Kalendarium
Podwyżki oprocentowania lokat (oprocentowanie w skali roku)
[b]23 kwietnia [/b]
? Getin Bank oferuje 8 proc. na 24-miesięcznej lokacie
[b]25 sierpnia[/b]
? ING Bank oferuje 8 proc. dla lokaty krótkoterminowej (3-miesięcznej)
[b]22 września[/b]
? PKO BP wprowadza nową ofertę lokat, m.in. 18-miesięczną z oprocentowaniem 7 proc. w skali roku
[b]27 września [/b]
? Nordea Bank oferuje lokatę 3-miesięczną z oprocentowaniem 10 proc.
[b]10 października[/b]
? Getin Bank oferuje 9 proc. dla lokaty 4-miesięcznej [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA