fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

OFE po trzech latach: Pekao znów najlepsze

Trzyletnia stopa zwrotu funduszy
Rzeczpospolita
Trzyletnie wyniki inwestycyjne będą słabe. Wpływ na to ma zła koniunktura na warszawskim parkiecie, która trwa od połowy ubiegłego roku
Komisja Nadzoru Finansowego już za kilka dni po raz dziewiąty ogłosi trzyletnie stopy zwrotu z inwestowania przez fundusze emerytalne. Takie zestawienie publikuje co pół roku. W ten sposób sprawdza m. in., jak skutecznie fundusze inwestują i czy jakiś akcjonariusz PTE nie musi dołożyć do rachunków klientów OFE.
Z naszych wyliczeń wynika, że w okresie od końca września 2005 r. do 25 września tego roku przeciętna ważona zmiana wartości jednostek rozrachunkowych (na nie przeliczane są wpłacane składki) OFE wyniosła 13,7 proc. (14,2 proc. wynosi średnia arytmetyczna). Tym samym minimalna wymagana stopa wynosi mniej niż 7 proc. Te liczby mogą jeszcze ulec zmianie do końca miesiąca. I tak jednak już widać, że zarządzający funduszami poradzili sobie z wypracowaniem minimalnej stopy zwrotu. Ich właściciele nie będą więc musieli wyrównywać do minimum rachunków klientów. Nie zmienia to jednak faktu, że będzie to najniższy trzyletni wynik z inwestowania w historii. Dla porównania pół roku temu średnia stopa zwrotu za trzy lata wynosiła 31,5 proc., a rok temu jeszcze więcej, bo 52,5 proc.
– Wyniki są pochodną tego, co działo się na rynku, na którym działały OFE. Za pół roku trzyletni wynik funduszy może być jeszcze słabszy. Z drugiej strony nie można wciąż oczekiwać stóp zwrotu wynoszących 50 proc. – komentuje Adam Kałdus, dyrektor Biura Inwestycji w Bankowy OFE. Dla porównania indeks giełdowy WIG wzrósł w analizowanym przez nas okresie „zaledwie” o 15 proc. Stopa zwrotu funduszy to zatem przede wszystkim efekt sytuacji na giełdzie w ostatnim roku wywołanej kryzysem na rynku kredytów hipotecznych w USA. Giełda ma zaś decydujące znaczenie dla wyników OFE, mimo że papiery udziałowe stanowią około 30 proc. ich portfeli inwestycyjnych. W tym roku wartość jednostek rozrachunkowych OFE spadła już o około 9 proc. W ostatnich trzech latach najlepiej z inwestycjami poradziły sobie małe fundusze emerytalne. Na podium jest Pekao, którego stopa zwrotu wynosi 19,2 proc. Jest zatem aż o ponad 12 pkt proc. wyższa od minimalnej wymaganej. Ten fundusz już piąty raz z rzędu w zestawieniu nadzoru jest w ścisłej czołówce (oprócz jednego rankingu, gdy był drugi, w pozostałych był pierwszy). Na ostatnim miejscu, zresztą trzeci raz z rzędu, znalazł się fundusz Bankowy. Jego stopa zwrotu w analizowanym okresie nie przekroczyła 10 proc. Zestawienia publikowane przez nadzór dwa razy w roku mogą stanowić podpowiedź dla tych, którzy dopiero wybierają fundusze. Ale także obecny klient może dzięki niemu śledzić wyniki swojego OFE. Jak jednak pokazują badania, niewiele osób z tego korzysta.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA