fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Jak zarobić na papierze

Wyniki finansowe branży papierniczej
Rzeczpospolita
Arctic Paper chce na GPW. Szwedzkiemu gigantowi udało się ostatnio poprawić wyniki, ale perspektywy branży papierniczej nie są różowe
Arctic Paper planuje debiut na I kwartał 2009 r. Będzie to jedna z największych spółek na GPW – jej roczne przychody przekraczają 10 mld zł. Arctic nie jest notowany w żadnym innym kraju. – GPW odpowiada nam najbardziej, bo to dynamiczna giełda. Polska ma bardzo korzystne położenie w centrum Europy, co ma niebagatelne znaczenie przy ekspansji na Wschód – wyjaśnia Olle Grundberg, dyrektor grupy Arctic Paper.
Firma ma też w Polsce jedną ze swoich fabryk – w Kostrzynie. Pozostałe działają w Szwecji i Niemczech. Arctic nie podaje, ile chce zebrać od inwestorów, ale debiut na GPW ma umożliwić spółce sfinalizowanie przejęcia szwedzkiej papierni Grycksbo Paper oraz dalszą ekspansję. Obecnie spółka intensywnie się restrukturyzuje. Zamierza zamknąć papiernię Hafrestrom, która przez wiele lat przynosiła straty.
– Branża papiernicza notuje dość słabe wyniki. W ostatnich latach ceny papieru graficznego spadały, ale teraz się stabilizują. Niepokoją rosnące ceny energii. Staramy się ograniczyć negatywne skutki tego zjawiska – za 150 mln koron rozbudowaliśmy gazową elektrownię w Kostrzynie – mówi Olle Grundberg. Zbigniew Fornalski ze Stowarzyszenia Papierników Polskich uważa jednak, że niekorzystnych czynników jest zbyt dużo, by firmy mogły zneutralizować ich wpływ. – Oprócz rosnących cen energii należy do nich zaliczyć zbyt wysokie ceny drewna oraz zbyt niskie limity emisji dwutlenku węgla dla branży. W Europie gospodarka spowalnia, a to oznacza mniejszy popyt na papier. Zarówno graficzny – uboższe społeczeństwo kupuje mniej książek jak i opakowaniowy. W związku ze spadającym popytem firmy będą ciąć produkcję – wyjaśnia Fornalski. Pogarszającą się koniunkturę zauważyła też firma International Paper Kwidzyn. – Gwałtownie rosnące ceny surowców energetycznych, a co za tym idzie – kosztów transportu, oraz silna presja płacowa to główne powody obniżania się efektywności przedsiębiorstw – ocenia Seweryn Duda z IP Kwidzyn. W kolejnych latach spodziewa on się rozwoju rynku na poziomie 2 – 3 proc. Równie słabe prognozy – 1 – 2 proc. – podaje sam Arctic. Kiepska sytuacja na rynku odbiła się już na kondycji największych spółek. Fiński gigant UPM-Kymmene (ponad 10 mld euro przychodów w 2007 r.) zamierza zamknąć zakłady w Finlandii i w latach 2009 – 2010 zwolnić 1600 osób. – Wzrost zapotrzebowania na papier jest wolniejszy, a ceny drewna, energii, paliw znacząco wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat – mówi Jussi Pesonen, prezes UPM. Notowane na GPW Mondi Świecie zanotowało w I półroczu 2008 r. spadek przychodów o 6 proc., do 695 mln zł, a zysku netto o 40 proc., do 83 mln zł. – Inwestycja w spółki papiernicze to decyzja długoterminowa – zaznacza Zbigniew Fornalski. Walory Mondi są dziś dwukrotnie droższe niż w 1997 r., gdy spółka debiutowała. A w okresie hossy cena była nawet ponadpięciokrotnie wyższa niż w dniu debiutu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA