fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Święto tych, którzy chcą być zdrowi

fot. Archiwum PTK
Rzeczpospolita
I love my heart, let it beat – kocham swoje serce, niech bije – tak brzmiało motto pierwszego Światowego Dnia Serca, World Heart Day, w skrócie – WHD. Pozostało ono aktualne do dziś
Głównym organizatorem obchodów – także tegorocznych, 28 września – jest Światowa Federacja Serca, pozarządowa organizacja z siedzibą w Genewie. Zrzesza ona 195 organizacji i fundacji kardiologicznych ze 100 państw. Światowy Dzień Serca wspomagają także Światowa Organizacja Zdrowia, UNESCO oraz UNICEF. W obchodach biorą też udział szpitale, kliniki, uniwersytety, akademie medyczne, szkoły pielęgniarskie i wiele prywatnych osób ze wszystkich kontynentów.
Inicjatywa ta liczy już dziesięć lat. Pomysłodawcą jest prof. Antonio Bayes de Luna, prezes Światowej Fundacji Serca w latach 1997 – 1999.Początkowo w obchodach WHD uczestniczyły 63 państwa. 0becnie liczba uczestniczących krajów przekracza 100. Oznacza to, że początkowo wiadomości związane ze Światowym Dniem Serca docierały do 50 mln ludzi, obecnie do 500 mln czytelników, widzów i słuchaczy. Stronę www.worldheartday.com odwiedza co roku ponad milion internautów. W naszym kraju, bezpośrednim, oficjalnym uczestnikiem Światowego Dnia Serca jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Zainteresowanie społeczeństwa tą imprezą jest duże. Ale nie od razu tak było. W roku 2000 na konferencji prasowej poświęconej prewencji (w związku z WHD) pojawiło się zaledwie kilku dziennikarzy. Rok później rajd rowerowy kardiologów w stolicy również nie wzbudził większego zainteresowania.
Jednak uparci dopięli swego. Rok po roku kolejne imprezy związane z WHD zyskiwały coraz szerszy oddźwięk. Obchody włączono w plan edukacji medialnej „Pamiętaj o sercu”. Światowy Dzień Serca zaczął być obchodzony poza stolicą, w Łodzi, Kielcach, Radomiu, Włocławku, Trójmieście, Poznaniu, Zabrzu, Bielsku-Białej. Ogólnopolskie obchody WHD zaczęły wędrówkę po kraju. W roku 2005 centrum obchodów był Kraków, w kolejnych latach Chojnice i Łódź. W tym roku nadszedł czas na Zamość. Jak co roku w obchodach bierze udział plejada postaci znanych z pierwszych stron gazet, sportowców, aktorów, ludzi kultury i nauki. Obchody transmituje telewizja, radio, relacjonuje prasa. Umożliwia to milionom Polaków uczestnictwo w tym święcie zdrowego serca. W każdą ostatnią niedzielę września.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA