fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Maseczka odżywcza przynajmniej raz w tygodniu

EAST NEWS
Słońce i woda mają zbawienny wpływ na naszą psychikę. Promienie słoneczne wpływają na wzrost syntezy witaminy D, która pozwala lepiej przyswajać wapń, poprawia nastrój i uatrakcyjnia wygląd. Jednak, jak to ze wszystkim bywa, nadmiar nie służy nikomu
Lato dla naszej skóry i włosów nie jest wcale najlepszą porą roku. Oprócz dobroczynnych skutków słońce, jeśli przesadzimy z opalaniem i nie zapewnimy odpowiedniej ochrony skórze i włosom, przynosi często więcej szkody niż korzyści.
Promieniowanie ultrafioletowe (UV), którego naturalnym źródłem jest słońce, stanowi istotny czynnik zewnętrzny wpływający na proces starzenia się skóry. Niszczy też włosy, jeśli zbytnio wystawimy je na jego ekspozycję. Stają się matowe i łamliwe. Po kąpielach w słonej wodzie, po silnych promieniach słońca, nadmiarze lakieru i pianek włosy stają się wysuszone, matowe, osłabione, często też wypadają.
[srodtytul]Włos mocno uszkodzony[/srodtytul]
W pielęgnacji włosów zniszczonych ważne jest stosowanie szamponów i odżywek regenerujących strukturę włosów, regulujących wilgotność w ich wnętrzu, wygładzających ich powierzchnię oraz ułatwiających rozczesywanie. Receptury używanych preparatów powinny zawierać substancje aktywne: witaminy oraz specjalne polimery. Włosom szkodzi przede wszystkim woda morska, chlorowana, termiczna, a nawet lecznicza. Ponadto wysokie temperatury, a także klimatyzowane pomieszczenia przyczyniają się do osłabienia kondycji włosa. Również pod wpływem działania promieni słonecznych włosy odbarwiają się, niezależnie od tego, czy są farbowane, czy też nie.
Aby ratować kondycję włosa, pomocne będzie na pewno wszelkiego rodzaju odżywianie włosów, nawilżanie, intensywne zabiegi w postaci masek i preparatów dostępnych w salonach fryzjerskich. Oprócz tych zabiegów nie wolno też zapominać o odżywkach, które każdorazowo nakładamy po myciu włosów w domu. Warto również pamiętać, że nie wszystkie preparaty nadają się dla każdego. Trzeba je indywidualnie dobrać do rodzaju skóry głowy i włosów, tak by uniknąć łupieżu, który często pojawia się w wyniku stosowania niewłaściwych kosmetyków.
Można też stosować zwykły olej roślinny, a także maseczki z żółtka, oliwy i cytryny. Sposoby takie wybierały nasze prababki.
[srodtytul]Ratunek z drogerii[/srodtytul]
Obecnie na rynku mamy tak dużo gotowych kosmetyków, że domowe zabiegi wydają się niekonieczne, choć – jak twierdzą specjaliści – z pewnością nie zaszkodzą.
Istnieją też preparaty doustne, które znacząco poprawiają wygląd włosów. Można je nabyć w aptekach. Zawierają one wyciągi z ziół, mikroelementy i witaminy. Wpływają korzystnie nie tylko na włosy, ale również na skórę i paznokcie. Po lecie warto przeprowadzić co najmniej miesięczną kurację jednym z takich preparatów.
Preparaty ochronne powinno się zatem stosować przez cały rok, a latem w szczególności. Włosy o każdej porze roku narażone są na zniszczenie. Jesienią na przykład zacznie się huśtawka temperatur, która zapewne również niekorzystnie odbije się na naszych włosach. Zimą będziemy przebywać w ogrzewanych, a przez to suchych, pomieszczeniach, i to też zaszkodzi kondycji włosów.
[ramka][srodtytul]Ekspert radzi[/srodtytul]
Wszyscy oczywiście mówią o niekorzystnym wpływie lata na nasze włosy. Jednak na początek chciałabym przedstawić jego pozytywny wpływ. Po pierwsze, latem występuje lekkie przesuszenie skóry tłustej. Przeważnie zmniejszają się też dolegliwości łuszczycowe. Słońce powoduje także lekkie odbarwienie koloru. Można to wykorzystać do zmiany barwy włosów. Powstają też samoistnie naturalne refleksy, nie trzeba stosować balejażu, który jest już niemodny.
Ale słońce powoduje również przesuszenie włosów. Szczególnie narażone są na to blondynki i osoby z kręconymi włosami. W tym wypadku pod wpływem promieni słonecznych włosy puszą się, ich końce stają się łamliwe, gdyż łuska włosa się rozchyla , co powoduje większe ryzyko ich uszkodzenia np. podczas rozczesywania. Warto tu wspomnieć, że włos słowiański jest dość delikatny i przez to bardzo podatny na warunki atmosferyczne, takie jak słońce i słona woda.
Kondycja włosów po lecie zależy zatem od ich rodzaju. Te naturalne najmniej cierpią z powodu słońca. Promienie jedynie uwydatniają wszelkie refleksy. Natomiast włosy po wszelkich zabiegach chemicznych najbardziej odczuwają wpływ lata. Stają się matowe, suche i porowate. Z kolei włosy zadbane, po których widać stosowanie odpowiednich kosmetyków, szamponów i odżywek bez spłukiwania z witaminami, raczej w znikomy sposób odczują skutki przebywania na słońcu.
Na szczęście istnieją sposoby, aby po lecie zasadniczo poprawić kondycję naszych włosów. Przede wszystkim powinno się używać odpowiednich kosmetyków dostosowanych do rodzaju włosów i skóry. Kolor możemy odnowić środkami z małym procentem oksydantu lub bez niego. Przydatne też będą wszelkiego rodzaju balsamy koloryzujące. Należy również pamiętać, aby nie używać szamponów koloryzujących i farb. Warto też przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu położyć na włosy maskę odżywczą lub nawilżającą. Pamiętajmy, że piękne włosy to zadbane włosy.
[i]Elwira Winkowska, mistrz fryzjerski, salon fryzjersko-kosmetyczny Winkowski[/i][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA