Umowę rozwiązujemy w niedzielę – świadectwo pracy wystawiamy w poniedziałek

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Umowa o pracę rozwiąże się 21 września, czyli w niedzielę. Pracownik będzie ostatni raz w pracy w piątek 19 września. Kiedy powinniśmy mu wystawić świadectwo pracy: czy w piątek 19, czy w poniedziałek 22 września?
Świadectwo pracy powinno być wystawione w poniedziałek 22 września, po zakończeniu stosunku pracy. W żadnym razie pracownik nie może go otrzymać, zanim nie rozwiąże się umowa o pracę, czyli w piątek 19 września.Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy powoduje, że musimy wystawić świadectwo pracy i wydać je pracownikowi. I nie wolno nam uzależniać tego od uprzedniego rozliczenia się podwładnego. Za to mamy wydać dokument niezwłocznie (art. 97 § 1 kodeksu pracy). Niezwłocznie, czyli w dniu rozwiązania stosunku pracy albo jego wygaśnięcia – precyzuje ten termin § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.). Przepis ten nie dopuszcza możliwości przekazania świadectwa pracownikowi, gdy umowa o pracę jeszcze trwa. Nie ma przy tym znaczenia, że dwa ostatnie dni tego okresu to sobota i niedziel...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL