fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Lotos da więcej zarobić

Premie i wyższe wymagania wobec menedżerów. Takie plany ma na przyszły rok grupa Lotos, jedna z największych firm paliwowych w kraju, która będzie teraz pracować nad poprawą efektywności swych pracowników
Od stycznia przyszłego roku obok tradycyjnych rocznych premii prawie 5 tysięcy pracowników grupy Lotos będzie mogło liczyć dodatkowo na nagrody kwartalne. Firma przeznaczy na nie ok. jednej dziesiątej swego funduszu płac.
– Chcemy poprawić efektywność pracy. Oczekujemy od ludzi większego zaangażowania, innowacyjności – wyjaśniała Joanna Tyszka, dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi grupy Lotos, podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami. Jak dodała, wzrosną też wymagania wobec kadry menedżerskiej. To dlatego, że w poprawie efektywności ma pomóc zaplanowane na przyszły rok przejście na zarządzanie przez cele. Tej jesieni grupa zaplanowała dla swych menedżerów szkolenia, które nauczą ich nowej formy zarządzania, a zwłaszcza umiejętności wytyczania celów. Jedno – dwudniowe kursy obejmą ok. 600 osób.
Co roku Lotos inwestuje w szkolenia swych pracowników ok. 3 mln zł. Od początku ubiegłego roku grupa wprowadziła też specjalne kursy dla nowych pracowników, by poznali specyfikę biznesu firmy i jej kulturę organizacyjną.
Wśród nowych pracowników jest 111 techników i inżynierów zatrudnionych w ramach rozpoczętego wiosną ub. roku programu Kadra 2009. Do końca czerwca Lotos chce zatrudnić jeszcze dziewięć osób i tym samym zrealizuje plany skompletowania 120-osobowej załogi tzw. aparatowych, którzy będą obsługiwać nowoczesne instalacje do przerobu ropy naftowej. Gdańska rafineria będzie je uruchamiać w latach 2009 – 2011, ale o nabór fachowców zadbała już wcześniej. Nie tylko ze względu na trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników, ale i na czas ich przygotowania do pracy. Firma sama przeprowadziła rekrutację, wybierając najlepszych z prawie 1900 kandydatów, którzy przesłali swoje CV.
Jak ocenia Joanna Tyszka, w najbliższych latach zatrudnienie w grupie kapitałowej Lotos powinno się utrzymać na obecnym poziomie. Będą jednak większe zmiany w niektórych spółkach zależnych, np. w szybko rozwijającej się Lotos Kolej. Grupa, w której średnia pensja brutto wynosi 7 tys. zł miesięcznie (na początek absolwenci szkół średnich mogą liczyć na 2800 zł, a pracownicy z dyplomem uczelni na 3200 zł), nie obawia się braku chętnych do pracy.
W internetowej bazie kandydatów firma ma ok. 2 tys. osób. Przyszłych absolwentów pomoże zdobyć zawarta w styczniu umowa o współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą i Politechniką Gdańską, gdzie od jesieni ub. roku uruchomiono też nową specjalizację przygotowującą fachowców dla przemysłu petrochemicznego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA