fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Pieprz z czekoladą? Niekoniecznie

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Właściciel firmy Kames i warszawskiej lodziarni Malinova o tym, jakie lody lubią Polacy
Rz: Z czego robi się lody?
Rajmund Kawalec: Z mleka, śmietanki, cukru, owoców, orzechów, kakao oraz różnych przetworów. Lody malaga robi się w ten sposób, że rodzynki zalewa się winem marsala i trzyma dwa tygodnie w piwnicy. Stają się wtedy delikatne i aromatyczne i są doskonałym dodatkiem smakowym do lodów mlecznych. Są też przeciery orzechowe‚ zagęszczone owoce z cukrem itp. My używamy gotowych przetworów‚ sprzedajemy je także naszym klientom‚ lodziarzom. Są to tzw. pasty‚ używane w wielu lodziarniach‚ lecz nie wszędzie takie same. Mało która lodziarnia decyduje się na lody na bazie naturalnej pasty z prażonych pistacji sycylijskich‚ bo jest to produkt bardzo drogi. W Malinovej są obowiązkowe.
Jakie dodatki poza smakowymi stosuje się przy produkcji lodów?
Lody się robi z dodatkiem stabilizatorów. To brzmi groźnie, ale stabilizatorem jest np. mączka z nasion chleba świętojańskiego czy alginiany – wyciągi z wodorostów morskich. To produkty naturalne. W przemysłowej produkcji stosuje się także syntetyki, bo są tańsze.
Jakie lody najlepiej się sprzedaje w lecie?
Sorbety, czyli lody owocowe bez mleka, z owoców i ich przetworów, oraz lekkie mleczne‚ np. jogurtowe‚ pina colada.
A jakie smaki lubią Polacy?
Ciągle najbardziej popularne smaki to te „bezpieczne”: śmietankowy, czekoladowy i truskawkowy. W naszej lodziarni, gdzie w witrynie jest 20 rodzajów lodów, często zdarza się, że klient pyta o wszystkie po kolei, a w końcu i tak mówi: to ja poproszę śmietankowy, czekoladowy i truskawkowy.
Czy któryś z nowych smaków stał się popularny?
Smak, który opanował świat, wymyślił mój dostawca. To lody „cookies”, o smaku kruchego ciasta, przekładane kremem czekoladowym z okruchami chrupiących ciasteczek, dekorowane ciasteczkami czekoladowymi. Bogate.
Podaje pan lody z dodatkami, między innymi z wyjątkową bitą śmietaną. Skąd pan ją bierze?
Nie powinno się mówić bita śmietana, ale śmietanka. Śmietana jest kwaśna i nie da się ubić. Dbamy‚ aby zawsze mieć świeżą, dobrą śmietankę, bo mam awersję do smaku UHT, a śmietanka w sprayu jest poniżej godności prawdziwego lodziarza.
Robi pan lody z ostrymi przyprawami?
Nie jestem zwolennikiem stylu fusion. Pieprz z czekoladą? Niekoniecznie.
A lody bekonowe? Albo z kapusty?
To może będziemy do bigosu dodawać cukier? Po co? Tyle jest doskonałych smaków naturalnych. Oferta mojej firmy to ponad 100 smaków, nie licząc kombinacji. Mam wieczny problem, czego nie zrobić, a nie, co zrobić.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA