fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Trzy światy wokół odległego słońca

Reuters
Astronomowie europejscy odkryli pierwszy potrójny układ planet niewiele większych od naszej Ziemi, obiegających odległą gwiazdę
Planety niewiele większe od naszej naukowcy nazywają super-Ziemiami. Odkryty układ HD 40307 z trzema takimi obiektami znajduje się 42 lata świetlne od nas.
Masę gwiazdy uczeni oszacowali na 80 proc. masy naszego Słońca. – Jakkolwiek wszystkie odkryte planety leżą zbyt blisko gwiazd, aby mogły przetrwać tam istoty żywe, nasze osiągnięcie jest kamieniem milowym w poszukiwaniach bliźniaczych Ziemi planet pozasłonecznych – powiedział Stephane Udry z Uniwersytetu Genewskiego, jeden z odkrywców globów. Trzy nowo odkryte planety powiększają katalog znanych nauce planet pozasłonecznych do ponad 300.
Układ trzech planet został odkryty dzięki stosowanej obecnie technice rejestrowania ruchu gwiazdy na skutek sił grawitacyjnych, jakim podlega pod wpływem masy towarzyszących jej planet. Ruch jest rejestrowany przez superczułe teleskopy. Naukowcy określają parametry planet na podstawie analizy tych ruchów.
Technika ta sprawdziła się znakomicie w przypadku olbrzymów takich jak Jowisz. Naukowcy byli jednak bezradni wobec mniej masywnych planet. Aby zbadać prędkość, z jaką gwiazda się porusza, zespół posłużył się najdokładniejszym obecnie instrumentem HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) w Europejskim Laboratorium Południowym (ESO) w La Silla w Chile. Na podstawie ruchów gwiazdy naukowcom udało się stwierdzić obecność trzech planet. Najmniejsza ma masę 4,2 razy większą od Ziemi, największa 9,4 razy przekracza masę naszej planety. Obiegają one gwiazdę w ciągu od ponad 4 do 20,5 dnia. – Odkrycie jest wspaniałe – powiedział David Charbonneau z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. – Po pierwsze, to dowód na postęp w dokładności instrumentów. Po drugie, odkrycie trzech planet obiegających gwiazdę przypomina nasz Układ Słoneczny.
sciencenews
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA