fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Żydowskie święta

Purim
Święto obchodzone na pamiątkę ocalenia Żydów przed prześladowaniami Hamana, faworyta perskiego króla Kserksesa. Purim (hebr., od akadyjskiego pur: los, przeznaczenie) należy do mniej ważnych świąt i ma charakter radosnego karnawału. Obchodzone jest 14/15 dnia miesiąca adar.
W liturgii święta Purim do modlitwy Szmone esre (Osiemnaście [błogosławieństw]) dodaje się dziękczynną modlitwę Al ha-nisim (Za cuda). Oprócz fragmentu Tory w synagodze czytana jest Megilat Ester (Księga Estery). W czytaniu wyjątkowo mogą brać udział kobiety, ponieważ to kobieta odegrała decydującą rolę w ocaleniu Żydów. Megilat Ester to jedyna księga Biblii Hebrajskiej, w której ani razy nie wymieniono słowa „Bóg”. Rytuał obejmuje czytanie tekstu w szczególnie emocjonalny sposób i podnoszenie wrzawy za pomocą grzechotek i kołatek za każdym razem, gdy pada imię Hamana.
Rozdaje się prezenty przyjaciołom, jak i biedakom. Spożywa się specjalne potrawy, tradycyjnie gotowaną fasolę i groch oraz trójkątne pierogi (uszy Hamana). Dozwolone jest picie alkoholu w dowolnych ilościach. Pod wpływem karnawału wykształcił się zwyczaj urządzania maskarad i zabaw, parodiowania wywodów talmudycznych, okolicznościowych śpiewów i od XVI wieku wystawiania tzw. purimszpile, czyli przedstawień purimowych.
(na podst. „Leksykonu judaistycznego”, Warszawa 2007)
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA