fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Trzeba uszanować wybór ludzi

Paweł Kowal. Poseł PiS, były wiceminister spraw zagranicznych
RZ: Czy rzeczywiście Irlandczycy spowodowali katastrofę, która doprowadzi do kryzysu w UE ? Tak komentuje niemal cała Europa.
Paweł Kowal: O katastrofie można mówić w przypadku wojny, gdy umierają ludzie. Tymczasem my mamy do czynienia tylko z pewnymi procedurami, w ramach których Irlandczycy opowiedzieli się przeciw traktatowi. Dlatego ich wybór powinien być uszanowany. Pytanie, dlaczego irlandzki rząd nie wyczuł tych nastrojów wcześniej, ale to są ich wewnętrzne sprawy. Jestem ostatnim, który potępiłby Irlandczyków. Teraz trzeba dać sobie parę dni na ochłonięcie i spróbować się zastanowić, co dalej.
Polscy politycy też mówili: „złe wieści dochodzą z Irlandii”...
Widocznie dawno nie dochodziły do nich naprawdę złe wieści.
Czyli sytuacja Europy nie jest wcale tak beznadziejna?
Nie. Teraz po prostu trzeba spokoju i czasu na zastanowienie się, co dalej. Co zatem oznacza odrzucenie traktatu dla Polski?
Daleki jestem od katastroficznych wersji. Na stole leży dziś traktat z Nicei. Nie da się jednak powiedzieć, który jest lepszy dla Polski. To nie jest wybór między jednym a drugim traktatem, bo jeden miał nastąpić po drugim. Dla Polski odrzucenie traktatu oznacza udział w debacie europejskiej na temat nowego traktatu, która na pewno prędzej czy później się zacznie. Traktat lizboński dawał większe możliwości niż poprzednie, jeśli chodzi o politykę energetyczną czy rozszerzenie Unii Europejskiej. Czy w sytuacji, gdy Irlandczycy odrzucili traktat, prezydent Kaczyński powinien go podpisać?
Nigdy nie mówię prezydentowi, co powinien zrobić. Jestem przekonany, że postąpi roztropnie. Znał dokładnie proces negocjacyjny. Wszystko wie i zna procedury. Na pewno nic nadzwyczajnego tu się nie wydarzy.
A czy nie jest tak, że prezydent zwlekał z podpisaniem, czekając na wynik referendum w Irlandii?
Nie wiem, ale wydaje mi to spiskową teorią dziejów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA