fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

W firmach brakuje innowacji

Rzeczpospolita
Polska wciąż jest konkurencyjna w UE, ale by to utrzymać, musi zmienić się polityka gospodarcza rządu. Firmy zaś powinny postawić na nowości
Polska ze swoim wysokim wzrostem PKB jest piątym najszybciej rozwijającym się krajem Unii Europejskiej. Jednak presja konkurencyjna ze strony nowych krajów Wspólnoty, które rozwijają się w szybszym tempie (Słowacja i trzy kraje bałtyckie), lub oferują lepsze warunki inwestowania (Rumunia i Bułgaria), są dla Polski istotnym wyzwaniem na ten rok.
Z właśnie opublikowanego „Polska. Raport o konkurencyjności 2008” Instytutu Gospodarki Światowej SGH wynika, że siłą napędową konkurencyjności polskiej gospodarki były czynniki makroekonomiczne. Hamowały ją za to nie najlepszy klimat dla przedsiębiorczości (nadmierna biurokracja), brak inwestycji infrastrukturalnych oraz brak prywatyzacji. Ekonomiści przestrzegają, że w tym roku potrzebne są zmiany w polityce gospodarczej oraz w zarządzaniu firmami. – Najważniejsze dla rządu wyzwania to zmniejszenie bezrobocia, biurokracji oraz pobudzenie produktywności – wymienia prof. Marzena Weresa, dyrektor IGS SGH. Firmy zaś muszą postawić na nowe cechy zapewniające im przewagę nad konkurencją. – Przedsiębiorstwa nie mogą już konkurować niskimi kosztami pracy ze względu na rosnące płace. Muszą więc przykładać więcej uwagi do innowacji – tłumaczy Marcin Gomułka, ekonomista z SGH.
Innowacyjność trudno jak na razie uznać za koło zamachowe polskiej gospodarki. Wciąż na naukę i rozwój wydajemy 0,6 proc. PKB. Co gorsze, zmniejsza się liczba osób pracujących w sektorze badawczo-rozwojowym. Ale co ważne, wzrosła, choć nieznacznie, liczba innowacyjnych przedsiębiorstw. Co prawda firmy wciąż patentują znacznie mniej wynalazków niż na początku dekady, ale rośnie liczba wzorów zgłaszanych przez przedsiębiorstwa do urzędu patentowego. Co trzecia firma działająca w przemyśle wprowadziła na rynek nowe lub ulepszone produkty. Nieco więcej, bo 36 proc., zmieniło na nowocześniejsze swoje procesy technologiczne. Także przedsiębiorstwa zajmujące się usługami zaczynają dbać o innowacyjne inwestycje. Zdecydowało się na nie w zeszłym roku ok. 38 proc. firm.
Instytut przygotował ranking najbardziej innowacyjnych branż przemysłu i usług. Zbadał, ile przedsiębiorstw z danej branży wprowadza na rynek nowe technologie, produkty, wzory czy patenty. – Co mnie zdziwiło, najbardziej innowacyjną dziedziną jest górnictwo węgla kamiennego i brunatnego, a drugie miejsce zajmuje przemysł tytoniowy – przyznaje prof. Weresa.
Marcin Gomułka, autor rankingu, zwraca uwagę, że informatyka zajmuje dopiero 14. miejsce za m.in. produkcją wyrobów chemicznych (7. miejsce), produkcją maszyn biurowych i komputerów (8.). Najmniej innowacyjne są produkcja papieru i odzieży oraz usługi transportowe.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA