fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Internet

Prawo organizacji non profit na świecie

Gabriela Setla
Powstaje coraz więcej instytucji pozarządowych zajmujących się coraz większą liczbą spraw i problemów
Rozkwit aktywności społecznej i obywatelskiej powoduje rozwój ruchu organizacji pozarządowych. Nie jest zatem zaskoczeniem, że również w Internecie pojawiły się portale próbujące działać jako międzynarodowe centra dla takich organizacji. Jeden z nich znajduje się pod adresem: www.icnl.org.
Prowadzi go The International Center for Not-for-Profit Law w języku angielskim. Celem tej organizacji jest stworzenie odpowiedniego środowiska prawnego dla rozwoju społeczeństw obywatelskich. Służyć temu ma m.in. prezentowana strona.
Bezpośrednio pod podanym adresem można znaleźć wiele interesujących wiadomości. Po prawej stronie są informacje o organizowanym przez organizację konkursie, w którym mogą brać udział powstające na całym świecie publikacje dotyczące różnych aspektów działania organizacji non profit. Znajdują się tam także aktualności (np. ogłoszenia o ważnych konferencjach międzynarodowych).
Całe centrum strony nazwane zostało Knowledge Center. Szczególnie ciekawa zakładka (On-line Library) tam umieszczona prowadzi do bezpłatnej elektronicznej biblioteki zawierającej blisko 2,5 tys. różnych materiałów pochodzących ze 140 krajów i w 39 językach.
Kolejny link kieruje do internetowego czasopisma pt. „International Journal of Not-for-Profit Law”, gdzie można znaleźć artykuły np. o filantrokapitalizmie czy łagodzeniu przez organizacje pozarządowe skutków dyskryminacyjnego dziedziczenia ustawowego według prawa zwyczajowego Nigerii.
Użyteczna może się też okazać sekcja zawierająca publikacje przygotowane przez The International Center. Podzielono je na wiele grup, które zawierają materiały związane z funkcjonowaniem (statusem) samych organizacji non profit lub podejmowanymi przez nie działaniami (np. można znaleźć raport o zasadach opodatkowania organizacji pozarządowych w Europie Środkowej i Wschodniej, a także wiążące się z działalnością tego rodzaju instytucji oraz ważną dla nich tematyką orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka).
Wreszcie ostatnia zakładka daje dostęp do wiadomości o programach organizowanych pod auspicjami The International Center, których liczba i zróżnicowanie są ogromne (od konkursów związanych z prowadzeniem badań naukowych po działania aktywizujące społeczeństwa w krajach zniszczonych różnymi konfliktami).
Do nawigacji po prezentowanym portalu nie służy tylko właśnie opisana główna strona, lecz także górne menu. W większości prowadzi ono do przedstawianych już materiałów. Spośród dodatkowych warto odnotować permanentne oferty współpracy dla studentów zainteresowanych problematyką organizacji pozarządowych (Internships w dziale Contact Us) oraz możliwość przeglądania programów prowadzonych przez The International Center ze względu na miejsce realizacji danego programu albo cel projektu (w sekcji Programs).
Publikacja powstała we współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA