fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Spadki po danych z USA

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Po dobrym czwartkowym zamknięciu notowań w USA na warszawskiej giełdzie piątek rozpoczął się od sporego wzrostu indeksów. Rynek w górę ciągnęły głównie KGHM i PKN Orlen
Wzrost cen surowców przyczynił się do poprawy nastrojów w sektorze paliwowym i wydobywczym. W przypadku PKN Orlen pozytywna była też informacja z walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które przegłosowało wypłatę dywidendy w wysokości 1,62 zł na akcję. Według części analityków mógł to być jednak tylko krótkotrwały impuls do wzrostu notowań koncernu. W dłuższym terminie dzielenie się zyskami z akcjonariuszami, przynajmniej według Kamila Kliszcza z DI BRE cytowanego przez Reuters, nie jest dobrym pomysłem dla spółki, która potrzebuje pieniędzy na inwestycje. Prezes Orlenu już zapowiedział konieczność zaciągnięcia kredytu na wypłatę dywidendy. Znacznie rósł też kurs Banku BPH, głównie z powodu pozytywnej decyzji KNF dotyczącej przejęcia banku przez General Electric Company. Zgoda ta otwiera drogę do połączenia BPH z GE Money Bankiem.
Pod koniec dnia wydarzenia korporacyjne zeszły jednak na dalszy plan po publikacji raportu o rynku pracy w USA. Według Departamentu Pracy w maju stopa bezrobocia wzrosła do 5,5 proc. (oczekiwano 5,1 proc.). Po tych informacjach spadły ceny kontraktów na amerykańskie indeksy, a w Europie, także w Warszawie, same indeksy. Ostatecznie WIG20 stracił 0,85 proc., a WIG 0,61 proc. Obroty już tradycyjnie były bardzo niskie i nie przekroczyły nawet 800 mln zł.
Część obserwatorów uważa, że w czerwcu szanse na znaczący wzrost indeksów są niewielkie i pozostaną one w trendzie bocznym. Jedną z przyczyn jest dalszy odpływ środków z funduszy inwestycyjnych. Według piątkowego raportu firmy Analizy Online wartość aktywów TFI na koniec maja była mniejsza o 1,1 proc. niż miesiąc wcześniej (więcej piszemy o tym na B7). W tym czasie WIG20 i WIG straciły odpowiednio 0,6 i 0,1 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA