fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pracownik też może rozstać się z firmą w trybie natychmiastowym

Pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia za część miesiąca pozostałą po dniu, w którym rozwiązał umowę w trybie natychmiastowym.
W połowie maja pracownik rozwiązał bez wypowiedzenia umowę na czas nieokreślony z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracodawcę. Kodeks nakazuje wypłacić zatrudnionemu odszkodowanie za okres wypowiedzenia (ma trzymiesięczny okres wypowiedzenia), a w świadectwie pracy podać informację, że umowę rozwiązał pracodawca za wypowiedzeniem. Czy szef powinien wypłacić wynagrodzenie za pozostałe dni maja, czy tylko odszkodowanie za czas wypowiedzenia? Czy w związku z wymogiem zamieszczenia w świadectwie informacji, że to szef rozwiązał umowę za wypowiedzeniem, pracownikowi należy doręczyć pismo formalnie wypowiadające umowę z przyczyną wypowiedzenia?Pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec niego. Dopuszcza to art. 55 § 11 kodeksu pracy. W takim wypadku przysługuje mu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Jeżeli natomiast była t...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA